Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Herr Lindemanni lendav vulgaar-brutaaltsirkus

Lindemann
Lindemann Autor/allikas: FB

Uus plaat

Lindemann
"Skills In Pills" (Warner)

8/10

Lindemanni debüütsooloalbum "Skills In Pills" on intensiivne, brutaalne, jabur ja vulgaarne, möirgav ja rohmakas teekond maailmas, kus subjektiivne taju on end vabastanud vahetu reaalsuse kammitsaist. "Skills In Pills" on nagu George Milleri postapokalüptiline punkvestern "Mad Max: Raevu tee", kus mitmetest personaalsetest ja ühiskondlikest painetest kammitsetud peategelane tuhiseb läbi maailma tulvil kummastavaid ja pentsikuid tajukogemusi.

Lindemann on Saksamaa esiindustrialistide orkestri Rammstein karismaatiline frontmänn ja karikatuurne übermensch, luuletaja ja harrastuspürotehnik Till Lindemann pluss rootslane Alf Peter Tägtgren, multiinstrumentalist ja produtsent, death-metal-bändi Hypocrisy suveräänne liider ja metal-bändi PAIN ainus liige. Mõlema mehe tihti kattuv personaalne maailmatunnetus on pehmelt öeldes omanäoliselt nihkes ja standardsuse piirest oluliselt väljas. Koostoimes annab see vägeva ettekujutuse inimeseks olemise kogemuse ulatusest ning kombinatsioonidest läbi mõnusalt perversse ülestimuleeritud prisma.

Lindemann laulab. Laulude tekstid on põhimõtteliselt sarnased Rammsteini omadega, ainult need on seekord ingliskeelsed. Rammstein võis saksa keeles rahulikult roppusi röökida, paljud neid ikka mõistsid. Nüüd aga on sõnum toodud internatsionaalses keeles. Valik pealkirju: "Ladyboy", "Fat", " Cowboy", "Golden Shower". Jawohl, need tähendavadki kõike seda, mida te arvate, et tähendavad.

Groteskne ja kahtlemata ülimalt veider esiksingel "Praise Abort" (vaata alt videot) on plaadi kõige võimsam lugu. Kes kord selle geniaalset inimsigadega videot näinud, ei see unusta. Lindemanni album on väljas mitmes eri versioonis, kindlasti tasub eelistada priske pildibukletiga varianti. Iga pala illustreerivad efektsed fotolavastused - selle kummalise, kuid haarava duo metamorfoosid. Tüübid on lisaks kõigele kohutavalt head modellid.

"Milleks laulda bluusi, kui oled rõõmus," arvas Till Lindemann äsja ajakirjale Rolling Stone antud intervjuus. Tõepoolest. See on tõesti üks rõemus plaat meestelt, kes on nii mentaalselt kui varaliselt piisavalt sõltumatud ja ei pea oma maine pärast eriti muretsema.

"Skills In Pills" on peene briti huumori sundimatu vastandina täis pikitud rämedat teutooni ja skandinaavia võllanalja. Vastandina "Mad Maxile" ei põgene see millegi ega kellegi eest, vaid vastupidi - naudib täiel määral sõgedaid nägemusi ja alateadvuse keldrikorruse karvaseid elukaid ning kihutab koos nendega kolmekordses bussis mööda delirioosseid kiirteid, võttes lahkelt hääletajaid peale.

Kuid arvestage, et sisenemine on ülirangelt omal vastutusel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: