Ungarlanna uurib maali tegelikkust ({{commentsTotal}})

Ágnes Kántori näitus
Ágnes Kántori näitus "Ultra" Autor/allikas: Ungari Instituut

Tampere Majas (Jaani 4, Tartu) on 23. augustini avatud Ungari kunstniku Ágnes Kántori näitus "Ultra". Kántor on sündinud 1982. aastal Lõuna-Ungari ülikoolilinnas Szegedis, lõpetanud Ungari Kujutava Kunsti Ülikooli Budapestis ning töötab Szegedi ülikooli kunstiajaloo õppetoolis.

Ágnes Kántor töötab oma maalidega enda vahetus ümbruses olevate esemete, ruumide ja inimeste kujutamise kaudu omamoodi visuaalse päeviku loomise kallal. Esemete, ruumide ja inimeste omavahelistele suhetele keskendudes kannab ta lõuendile selle, millega kokku puutub. Kunstnikku huvitab, kuidas inimese kohanemine teda ümbritsevate inimeste, esemete ja väljadega viib enda koha leidmise ja täitmiseni ruumis. Igapäevane kokkupuude esemete ja inimesega viib kiindumuseni ja seejärel objektiivse tegelikkuse kaotamiseni.

Meid ümbritseva ruumi kujutamine annab võimaluse uurida ka seda, millisel moel maal ise ruumi kasutab.

Oma töödes proovib Kántor omavahel segada traditsioonilistele tahvelmaalidele iseloomulikku maaliruumi ja ruumiliste teoste ruumikujundusvahendeid. Selle eesmärgiks on uurida tänapäevase maalikunsti vaatenurgast Leon Battista Alberti teooriat, et maal on avatud aken, millest on näha maalitud eset. Lisaks sellele aga uurida maali tegelikkust, klassikalise maalikunsti vahendeid ja rolli tänapäevasest aspektist. Kántori mitmest maalist koosnevad maalirühmad on üksteisega tihedalt seotud, sageli ilmuvad või jätkuvad ühe pildi teatud elemendid järgmisel (näiteks teosed "Kallas" ja "Vann"), tekitades omamoodi dialoogi, või loovad mitu maali üheskoos teose ruumi ("Ordo coexistendi"), kuigi neid võib tõlgendada ka omaette teostena.

Näituse avamine 30. juulil kell 17:00.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Ungari InstituutHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: