ERR.ee video. Jaan Ginter eutanaasiast: juriidiidilisest küljest elu üle otsustada me ei või lasta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi

25. septembril tegi kultuuriportaal ülekande Tammsaare muuseumist, kus avatud teaduskohvikus arutleti eutanaasia üle. Eutanaasiat on hakatud viimasel ajal mõnedes Euroopa riikides (nt Holland) vaikivalt praktiseerima ning see on päevakorrale tõstnud hulga eetilisi ja juriidilisi küsimusi.

"Asi on selles, kui me teeme noorelt täies elujõus otsuse elutestamendi suhtes, siis me ei tea ikkagi, milline on meie suhtumine, kui see lahkumise moment lähedal on," toob välja Jaan Ginter ja ütleb, et sellisel hetkel ei kujuta ikkagi päris täpselt ette, kui suur see lahkumise tahtmine on.

"Juhul kui see patsient veel on teadvusel, siis see kõik toimub patsiendi teadmisel ja patsient peab nõus olema," rõhutab Ginter. Vastuseks küsimusele, kas inimesel on õigus enda elu üle otsustada, toob Ginter välja, et seal tuleb vaadata erinevaid riike ja nende usutraditsioone. "See, et enesetapp on patt, ei ole Eestis nii tugev - seaduslik positsioon on kindlasti siin selline, et inimesel on õigus endalt elu võtta."

Teaduskohvikus arutlesid eutanaasia teema üle intensviivraviarst ja õppejõud Katrin Elmet, Tartu Ülikooli kriminaalõiguse, kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia õppetooli professor Jaan Ginter ning Tallinna Linnalehe peatoimetaja Tiina Kangro. Üritust modereeris Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: