Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peeter Pere Admiraliteedi ala arhitektuurikonkursi võidutööst: see arhitektuurikeel kuulub üle-eelmisesse kümnendisse

Foto: Porto Franco

Tallinna sadamaala arenduse arhitektuurikonkursi võitis Londonis tegutsev arhitektuuribüroo Chapman Taylor eesotsas arhitekt Tom Klingholziga. Projekt kannab nime "1959" ning 2018. aastaks kerkib Admiraliteedi basseini äärde mereäärse promenaadi ja klaaskatusega sisetänavaga kaubandus- ja bürookompleks. Žüriiliikme arhitekt Peeter Pere sõnul ei olnud võidutöö aga arhitektide esimene valik.

Porto Franco arhitektuurikonkursile laekus kokku 22 osavõtutaotlust, millest lõppvõistlusele pääses seitse arhitektuuribürood. Žüriiliikme, Tallinna linna peaarhitekti Endrik Männi sõnul on võidutöö nii kaubanduskeskuse kui büroopindade osas funktsionaalse ning tugeva plaanilahendusega, vastates selles osas enim etteantud ülesandele. Töö jätkub aga ehitusprojektiga, et sobitada see avalikku ruumi.

„Kindlasti me tahame seda, et meie mereäär oleks ööpäevaringses kasutuses olev aktiivne linnaruum, mis väga otseselt ja tihedalt suhtleb merega,“ selgitas Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd AK-le.
Võidutöö autor, arhitekt Tom Klingholz arhitektuuribüroost Chapman Taylor ütleb, et suurim inspiratsiooniallikas oli Tallinn ise oma mitmekesisuses.

„See ei ole päris kaubanduskeskus, vaid on eraldi hooned,“ rääkis Klingholz. Büroolinnak tänavate ja platsidega, kus inimesed saavad jalutada ja nautida. Meil on plaanis see piirkond siin avalikkuse jaoks ümber kujundada ja kui võimalik, siis rajame siia trepid, mis viivad otse mereni ja avavad projekti merele. Rohelust otseselt ei ole, aga ülemistel korrustel on kontoritele mõeldud terrassid ja majadel on eraldi hoovid.“

Arendaja, osaühing Porto Franco juhatuse liige Aldo Dapon ütleb, et sihtgrupiks on kõik Tallinna inimesed ja lisaks kruiisituristid, kelle jaoks on piirkond värav Tallinnasse. „Kindlasti saavad siin olema esindatud paljud maailmakuulsad kaubandusbrändid, riidekauplused, jalanõukauplused, lastekaupade kauplused. Millele me paneme suurt rõhku on restoranid ja toitlustus, mis on tegelikult täna meie üks põhitrumpe. Meil tekib suur hulk restorane, mis on avatud otse merele vaadetega.“

Porto Franco investeeringu suurus on 160 miljonit eurot ja töö peaks saama valmis 2018. aasta alguseks kui Eesti on Euroopa Liidu eesistumise maa.

Otsus sündis žürii hääletuse tulemusena, kuid žürii ei olnud sugugi mitte üksmeelne. Žürii liige, arhitekt Peeter Pere kritiseerib teravalt konkursi lähteülesannet ning ütleb, et valikus oli arhitektuurselt palju tugevamaid võistlustöid, näiteks teisele kohale jäänud Eesti arhitektuuribüroo Kadarik ja Tüür töö pealkirjaga "Tectonicum". Kuna arhitektid olid 11-liikmelises žüriis vähemuses, ei jäänud nende sõna hääletuses peale.

„Funktsionaalselt arvatavasti vastab ta kõige paremini tellija, investori ootustele, kuid linnaruumiliselt ei ole ta kahjuks ei huvitav, atraktiivne ja meie meelest kuulub see arhitektuurikeel üle-eelmisesse kümnendisse,“ arvas Pere. „Konkurss ei olnud selline nagu tavaliselt on, ette oli antud suhteliselt jäigalt funktsionaalne skeem, mahtude paigutus, ruutmetraaž ja kõrguslikud piirangud ja ühtlasi ka sisetänavate paigutus.

Need, kes julgesid sellest väljuda, julgesid oma ideid pakkuda, mis oli teoreetiliselt võimalik, said büroopindade ja kaubanduse ekspertidelt negatiivseid punkte või palju kriitikat, aga paraku arhitektuurikonkursi üks olulisemaid eesmärke ongi ju leida kõige parem mahuline, linnaruumiline avalikku funktsiooni teenindav lahendus, mis oleks omanäoline. Paraku praegused piirangud ei võimaldanud sellist lahendust pakkuda.“

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: