Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusraamatukogus on avatud näitus "Henno Arrak ja Eesti graafika. Mart Lepa kunstikogu"

Kuni 2016. aasta 2. jaanuarini on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis avatud näitus, millega kunstikoguja Mart Lepp tutvustab Henno Arrakut ja teisi tuntud Eesti graafikuid (Peeter Ulas, Jüri Palm, Jüri Arrak, Evald Okas, Peeter Mudist, Viive Tolli, Richard Kaljo, Heldur Laretei).

1930. aastal sündinud Henno Arrak veetis noorpõlve parimad aastad poliitvangina Kasahstanis. Eestis õnnestus tal jätkata õpinguid ning lõpetada ERKI raamatugraafika erialal 1963. aastal. Pärast Eesti Raamatu peakunstniku ametit 1969–1970 on Arrak tegutsenud vabakunstnikuna. Ta on kujundanud mitmeid raamatuid, sealhulgas Lev Tolstoi "Lapsepõlv, poisiiga ja noorus" (1976) ja Karl Ristikivi "Inimese teekond" (1990). Tema puugravüüris raamatuviidad kuuluvad meie graafika paremikku. Arrak on peale vabagraafika viljelenud joonistust ning teinud margikavandeid.

"Kunstiõpingute lõpetamine ERKIs jäi Henno Arrakul võrdlemisi õnnelikku aega. Läbimurdjate põlvkond, graafika eriala 1959. aasta lõpetajad Peeter Ulas, Herald Eelma ja Heldur Laretei olid ERKIst väljaheitmise äärel teinud tee lahti jõuliseks kunstiuuenduseks ning Henno Arrak oli 1960ndatel kindlalt uuendajate seas," ütleb Mart Lepp.

"Varases vabagraafikas on Henno Arrak silmapaistev karmi stiili meister, ta töödes on ühist hingamist Lepo Mikko, Nikolai Kormašovi, Peeter Ulasega. Arraku looming on aastakümnete jooksul rikastanud ja mitmekesistanud Eesti graafikat ning saanud oluliseks osaks ajaloost."

Mart Lepa sõnul peegeldab valik Henno Arraku ja tema kaasaegsete silmapaistvate graafikute loomingust liikumisi ja arenguid kunstiprotsessis, püüab tekitada dialooge teoste vahel, piiluda pisut ka „kunsti kööki”, jälgida teoste sünnilugusid.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Rahvusraamatukogu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: