Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endlas esietendub "Tramm nimega Iha"

"Tramm nimega Iha" Autor/allikas: Kaader videost

31. oktoobril kell 18 esietendub Endlas Tennessee Williamsi draama "Tramm nimega Iha", mille lavastab teatri värske loominguline juht Ingomar Vihmar. Esietendusega tähistatakse Endla 104. sünnipäeva.

Tennessee Williamsi "Tramm nimega Iha“ peateemaks on ideaalide ja unistuste vastuolu argise tegelikkusega. Kodu ja seltskondliku positsiooni kaotanud Blanche (Kleer Maibaum-Vihmar) otsib pelgupaika oma õe Stella (Kati Ong) ja tema lihtsast töömehest abikaasa Stanley (Priit Loog) juures. Ülitundlik naine jääb selles keskkonnas aga võõraks ja üksildaseks ning ajapikku kistakse päevavalgele tema hapra loomuse hämaram külg

Lavastaja Ingomar Vihmari jaoks on Williamsi näidendi keskne telg kirjeldamatu õdedevaheline side, mis kunagi ei katke ning püsib tugevam kui mehe ja naise vaheline suhe. Kuigi Blanche võib ärritada, äratab ta samas kaastunnet ja soovi ebaõiglusele vastu hakata ning ühelgi mehel pole õigust tema üle kohut mõista. "Just naiselikkuse mahasurumine on viinud maailma praegusesse olukorda – hirmust ja vihast tundmatu vastu surutakse toore jõuga alla kõik, mis ei allu süsteemile,“ arvab Vihmar ning kinnitab, et lavastus võimaldab vaadata ebaõiglust ja võimu kuritarvitamist nii meeste kui ka naiste vaatepunktist.

Teda käivitab lootus, et teatri kaudu on võimalik sellelt rattalt maha tulla ning kogu meessoo nimel andeks paluda. Lavastusega tahaks ta tõsta naised kogu oma olemuse stiihiaga au sisse ning Tennessee Williamsi näidend annab selleks ideaalse võimaluse.

Laupäevane esietendus on "Tramm nimega Iha“ teine peatumine Endlas – 1972. aastal jõudis see Williamsi näidend siia Kaarin Raidi lavastuses, Aime Undi kujunduses ja Tiia Kriisa, Eha Kardi, Peeter Kardi, Ago Roo, Lia Tarmo, Lembit Mägedi, Peeter Tedre, Heino Aruse ning Veera Luuri esituses. Publiku ja kriitika poolt soojalt vastuvõetud ja premeeritud peenpsühholoogiline lavastus juhatas sisse ühe huvitavama perioodi Endla ajaloos.

31. oktoobril kell 16 avatakse Endla Teatrikohvikus sellele legendaarsele lavastusele pühendatud näitus ning toimub kohtumine tollaste trupiliikmete Tiia Kriisa, Eha Kardi ja Aime Undiga, et enne uue "Tramm nimega Iha" tulekut eelmist lavastust meenutada.

Tennessee Williamsi "Tramm nimega Iha“ tõlkis Jaak Rähesoo ja lavastas Ingomar Vihmar. Lavastuse kunstnikuks on Liina Unt, valguskujunduse tegi Margus Vaigur. Mängivad Kleer Maibaum-Vihmar, Kati Ong, Priit Loog, Märt Avandi, Karin Tammaru, Ago Anderson, Ahti Puudersell, Ando Loosaar ja Roland Leesment.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: