Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endla "Tramm nimega Iha" on tehtud Kleer Maibaum-Vihmarile

Käesoleval nädalal esietendub meil juba teine kuulsa ameerika kirjaniku Tennessee Williamsi näidend. Pärnu Endla teatris toob Ingomar Vihmar lavale tema maailmakuulsa draama "Tramm nimega Iha".

Lavastaja tõdes, et Blanche´i rollis pidas ta silmas just Kleer Maibaum-Vihmarit. Kunagi varem pole ta lavastanud ühtki tükki spetsiaalselt kellelegi näitlejale.

Ingomar Vihmar oli "Trammi nimega Iha " juba mitu aastat tahtnud lavale tuua. Vahepeal lavastas ta Draamateatris sama autori näidendi "Kass tulisel plekk-katusel", kuigi "Tramm" oli isegi varem mõttes. Aga et ta Pärnusse tuleb ja seda just siin teeb, ei osanud ta muidugi ette näha. Kleer Maibaum-Vihmarit nägi ta Blance`i rollis kohe.

„Kleer on väga paljudes mu tükkides mänginud, aga kuidagi ebaõiglaselt ei ole ta sellist rolli saanud, mis oleks nagu temale,“ rääkis Vihmar AK-le. „Mulle tundub, et Kleer teab sellest naisest kõike, nad on suhteliselt sarnased. Ta aimab seda, mis see Blance tunneb ja mõtleb.“

Lavastusega töötades tuleb püüda unustada kõik varasemad lavastused ja filmid ja püüda materjalile läheneda, nagu sa ei teaks selle kohta midagi, räägib lavastaja. Tuleb vabaneda stereotüüpidest, näiteks sellest, et Blance on hull.

„Absoluutselt mitte. Ta ei ole hull ja ta on normaalsem kui ükski teine sealt tegelastest,“ jätkas Vihmar. „Ja et Stanley on jõhker. Ta väljendab küll ennast jõhkralt, aga tuleb aru saada, et ega nad ei ole sündinud jõhkardid, ja kõigest, mis selle taga on.“

Kleer Maibaum-Vihmar tõdebki, et küllap on lavastajal õigus ja nad on Blance`iga sarnase loomuga. Nii ei olnud ka rolliga suurt pusimist ja see tuli lihtsalt.

„Ma ei teegi nii tööd, et ma kuidagi väga pingutaks või vägistaks end kuidagi,“ selgitas Maibaum-Vihmar. „See peab tulema lihtsalt ja loomulikult. Mulle meeldib see roll.“

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: