Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Endla teatris jõuab lavale dokumentaalnäidend "45 339 ruutkilomeetrit raba"

Dokumentaalnäidend "45 339 ruutkilomeetrit raba" räägib kodumaalt lahkunud eestlaste mineku põhjustest, valikutest ja koduigatsusest. Andra Teede kirjutatud lugu esietendub Endla teatri küünis ning seab valiku ette ka teatrivaatajad.

Teatrisaali sisenenul tuleb kõigepealt teha valik, kummal pool ta istuda soovib, sest lava on poolitatud ja mõistagi jääb teisel pool toimuv nägemata. Aga kuna tegevust, mida publik pingsalt jälgima peaks, on vähe, siis paistab selline lahendus toimivat.

Lavastaja Laura Mets ütleb, et idee tekkis temal ja kuna ta teadis, et ta kursaõde lavakunstikoolist Andra Teede on selle teemaga vägagi kursis ja isiklikult seotud, siis võttis ta kohe temaga ühendust. "Meie oleme jäänud selle juurde, millised on need eestlased, kes tänapäeval on ära läinud ja käsitlenud seda teemat." Mets ütleb, et lava seinaga poolitamise mõte tekkis kunstnikul Illimar Vihmaril ja sellega pani ta ka lavastaja hoopis teistmoodi mõtlema.

"Kuna intervjuud on tehtud Skype-is, siis see Skype oleks ka nagu tegelane. Et see suhe tekiks läbi meediumi ja sealjuures ka läbi selle, mida sa kuuled," toonitab Illimar Vihmar.

Kellele arv 45 339 midagi ei ütle, siis see on Eesti pindala. Mitte üksnes raba.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: