Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vilen Künnapu "Kunst. Arhitektuur. Revolutsioon" ei ole klassikaline arhitektuurinäitus

"Kunst. Arhitektuur. Revolutsioon" - niisugust nime kannab näitus Rotermanni Soolalaos, mis avab arhitekti ja kunstniku Vilen Künnapu loomingu erinevaid tahke läbi aastakümnete.

Kuraator Indrek Grigori sõnul peegeldab väljapanek ilmekalt Vilen Künnapu läbitud loomeetappe 1970ndate neofunktsionalismist Lemuuria preesterarhitektiks ning erinevate meediumide põimumist ja koosmõju tema loomingus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See ei ole klassikaline arhitektuurinäitus ja ka Vilen ei tahtnud klassikalist arhitektuurinäitust, vaid ennekõike kunstinäitust. Minu jaoks on huvitav, kuidas need erinevad meediumid koos tööle hakkavad, kuidas värvid maalidelt jõuavad majja. Näiteks elevandimaja oma kriiskavas oranžuses on nagu kusagilt Santorini maali pealt välja astunud," ütles Grigor.

Ta lisas, et sarnased võtted korduvad ühest meediumist teise, kusjuures ei ole selge, kus need välja töötatakse, kus on see alguspunkt. "Ei saa öelda, et maalist töötaks ta oma maju välja, pigem kandub majadest midagi ka maalidesse," selgitas Grigor.

Vilen Künnapu ise tunnistas, et maalikunst on olnud algusest peale tema salaarmastus ning arhitekt ja maalikunstnik temas toidavad teineteise loomingut. "Kui ma maalin, siis ma ei viitsi neid Santorini maju täpselt maha maalida, vaid hakkan mingil hetkel ikka oma maja tegema, omad aknad, omad värgid ja ta muutubki pooleldi su oma fantaasia projektiks," ütles ta.

Grigori hinnangul oli väga huvitav, kuidas Künnapu tagantjärele pärast nullindate pööret ühelt poolt muudab oma stiili, aga ei mõista hukka oma varasemat loomingut. "Ta hindab selle ümber, tunnustab seda ja võtab neidsamu elemente ja kõik, mis ta varem teinud on, hakkab spiraalina taas korduma," lausus Grigor.

Külastajail soovitab Vilen Künnapu võtta väljapaneku jaoks aega, et teoste vahel rahulikult kulgeda, tunda avastamisrõõmu ja lasta end üllatada. "See ei ole mingi juubelinäitus siin praegu, ta on ikka see, mida ma praegu sellel kümnendil tunnen, selline kunsti tukse," ütles kunstnik.

Näitus arhitektuurimuuseumis on avatud kuni aprilli alguseni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: