Arvustus. Massive Attack ja 17 minutit head doosi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Massive Attack
Massive Attack Autor/allikas: Facebook

Uus plaat

Massive Attack

"Ritual Spirit" (Virgin)

8/10

Massive Attack on pärast kuueaastast pausi tagasi. Tõsi, esialgu EP, mitte täispika albumiga, aga muusikalises mõttes tullakse ikka päris jõuliselt. Duo viimatine album "Heligoland" ilmus aastal 2010 ja ei saanud kriitikute poolt just kõige soojema vastuvõtu osaliseks. Sellest ma toona ja praegugi eriti aru ei saa, kuna minu arust on tegu ühtlaselt tugeva, õnnestunud lugusid ja feature’eid sisaldava plaadiga, mida kuulan ka kuus aastat hiljem meeleldi. 

"Ritual Spirit" algab ülitumeda, jõuga-vastu-seina-looga "Dead Editors". Pala kehtestab end kohe ja laotab kogu EP meeleolu su ette laiali. Biidid on äärmiselt tihked, võimsad, koos madalate sine basside, rütmi- ja vokaalkordustega. Vasturütmiks hihat, kaariku puldis Roots Manuva. 

EP teisel, nimiträkil (vaadake alt vuieot - VV) teeb kaasa uuemapoolne briti artist ja lugudekirjutaja Azekel. Tuurid tõmmatakse maha, domineerima hakkavad niisked kitarriliinid, poolfalsetiga lauldud vokaalmeloodiaid, rütm on hõredam ja ruumi rohkem kui esimeses loos. 

Minialbumi huvitavaim pala on "Voodoo In My Blood", kus osaleb viimaste aastate briti räpisensatsioon Young Fathers. Paberil ei tundu Massive Attack ja Young Fathers just kõige loogilisem koostöövariant ja ajab väheke kukalt kratsima. Sellegipoolest on lugu tasemel, omal kohal on nii Massive’i trademark produktsioon kui Young Fathersi vokaalid, kelle omapärased poolmeloodiad juhivad lugu õiges suunas edasi. Artistide musikaalsus mahub ilusti teineteise kõrvale. Tundub, et lugu on ehitatud koos, mitte pole laenatud ainult räpimeeste lauluhäält. 

Plaadi viimane, "Take It There’, kus häälekohustusi täidab Massive Attacki vanadele sõpradele tuntud Tricky, on ühtlasi plaadi tumedaim pala. Selles loos on juba selge narkopunkri vibe: aga pidu ja ekstaas on läbi, kätte on jõudnud hall esmaspäev. Protagonist väänleb kuskil East Endi paneelmaja korteri tühjas toas räpasel madratsil. Saatmas lihtsad klaveriakordid, kitarrimeloodiad, laisk biit ja shaker. Romantiline. 

Meil on neli head lugu, palju tumedat vaibi, aga helget tulevikku. Tahaks veel. Loodan, et see EP on väike vihje, et ahviaastal saab kuulata ka Massive Attacki täispikka albumit. (On jah, suveks lubati - VV.)

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: