23. veebruar kuulutati disainipäevaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Disainerite Liit koostöös Disainiööga on otsustanud 23.veebruari kuulutada disainipäevaks.

Algatajad loodavad, et sellest saab tore traditsioon, mil saame paremini tuttavaks kohalike disainerite loominguga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Eesti Disainerite Liidu esinaise Ilona Gurjanova sõnul on eesti disaini suurim probleem meie turu ja tootjate vähesus. "Siinne turg ei elata neid disainereid ära, kes on saanud individuaalõppe näol kalli väljaõppe. See keskkond, kuhu nad seejärel satuvad, ei ole neile kuigi sõbralik. Tööstus neid väga tööle ei võta ning vaid 30% disaineritest pakub enda teenust. Ülejäänud 70% peab oma oskusliku haridusega kuidagi ise hakkama saama."

Eesti Disaini maja on tegutsenud 5 aastat eesmärgiga koondada eesti disainereid ning anda neile võimalus end näidata nii kodu kui välismaal. "See on ammu teada, et eestlased saavad tuttavaks alles välismissioonidel - seda on palju juhtunud, et Eesti disainerid kohtuvad alles siis, kui väljasõidu teeme," ütles Gurjanova selgituseks.

Puidutoodete disainer Elmet Treieri disainitud lego-põrand on tehtud Saksamaa tootmisjääkidest. Arvuti abil toodetakse jääkidest ilma kadudeta täpse mõõduga detailid, millega on võimalik väikese töö ja ajakuluga katta sadu ruutmeetreid põrandaid. "Eelkõige peab vaatama, mida saab puutükist teha, et temast oleks rõõmu või kasu, sest alles siis saab talle selle elu anda. Niisama ei ole mõtet puutükki teha, tal peab olema mingi funktsioon," tõdes Treier.

Nahakunstnik Stella Soomlais ütles, et hea disaini üks omadusi on jätkusuutlikkus ja disaineri vastutus oma loomingu eest ka pärast selle tellijale üle andmist. "Ma olen juba disainimisel arvestanud sellega, et ma saaks teatud detailid pärast hoolduseks lahti võtta, sest mõned osad kuluvad koti puhul paratamatult kiiremini - see on üks asi, mis on minu koti puhul erinev. Lisaks ka see, et minu kott on Eestis tehtud ja selle lugu on kodumaine."

Disaini päev toimub 23. veebruaril kell 12-18 Eesti Disaini majas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: