Katrin Koov: arhitektuur on igaühe asi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Katrin Koov on uus Arhitektide Liidu president. "OP" uuris, milliseks ehitab end Eesti, mille arhitekte juhib Katrin Koov?

Katrin Koov võttis praktilisest arhitektitööst pausi juba kaks aastat tagasi, kui ta asus toimetama ajakirja "Maja". Presidendi ametikoht nõudis mõtlemisaega. "Tundsin, et on vaja korra järelemõtlemise aega ja arhitektuuri pisut teise nurga alt teha, mõtlesin ikka pikka aega. Kaalukeeleks sai see, et on võimalus midagi kasulikku ja vajalikku ära teha ja teisest küljes, rohkem naisarhitekte pildile saada."

Kunagi samas ametis olnud arhitekt Ülar Marki sõnul on Koov sotsiaalses plaanis tundlik arhitekt, kes on teinud pigem väga täpseid pilte kui nii-öelda mürgeldanud.

"Ma arvan, et paradoksaalsel kombel andis Porto Franco nimeline võitlus arhitektidele palju juurde, sest seal oli võimalus rääkida nendest väärtustest, mida me oluliseks peame ehk heast avalikust ruumist versus suured suletud kommertsalad linna südames," kommenteeris Koov segadust Tallinna Admiraliteedi ala planeeringuga.

"Mingil hetkel paisuvad suured tülid riigi, linna või ettevõtjatega ja kui sa ei meeldi kellelegi, jääd kuskile rataste vahele, siis tehakse kõik koledad võtted ära, mis võimalik - isiklikest kuni juristide ähvardamisena. Kui arhitektide liidul tekib vastuseis raha ja võimuga, siis peab ka sellega hakkama saama," ütles Ülar Mark.

Katrin Koovi jaoks on tähtis edendada ruumiharidust ehk pakkuda seda juba põhikooli tasemel. "See tähendab seda, et arhitektuur ei ole ainult arhitektide asi, see on igaühe asi."

Ülar Marki sõnul päästavad arhitektid maailma ära. "Sellel on lihtne põhjus, ja ma arvan, et Katrin Koov on maailma päästmiseks väga õige isik. See on väga keskkondlik küsimus kõikides aspektides. Kui rääkida süsihappegaasist, millega maailm praegu võitleb, siis sellest kolmkümmend protsenti on majapidamisest tulenev ja teised kolmkümmend protsenti transpordist ehk kuuskümmend protsenti kogu süsihappegaasist, millega võideltakse, on otseselt arhitektide laua peal."

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: