Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilmar Taska debüütromaanist: sellest võiks vabalt valmida ka film

Filmitegija Ilmar Taska andis välja debüütromaani "Pobeda 1946", mis annab pildi toonasest Eesti elust - "Ringvaate" stuudios rääkis ta enda suhtest kirjutamisega ning ka sellest, mida ta arvab praegusest Eesti filmimaastikust.

"Film on samuti seotud kirjutamisega ning tegelikult hakkasin ma juba noorena tööle stsenaariumite toimetajana," ütles Ilmar Taska "Ringvaates" ja selgitas, et tegelikult on ta kirjutamisega juba pikka aega tegelenud ning romaan "Pobeda 1946" ei ole tema kirjanikutee alguseks. "Juba kirjandusõpetaja luges koolis minu kirjandeid klassile ette." Tema tekste on tõlgitud isegi bulgaaria keelde, mis on Taska arvates väga tervitatav. "See on väga tore, et ka meie kultuuriministeerium toetab, et meie kirjanike jutud jõuaksid kodumaast kaugele." Näiteks tutvustab Taska lähiajal ühte enda juttudest Pariisi suurimas raamatupoes.

Esimene täispikk romaan "Pobeda 1946" räägib tema sõnul Eesti ajaloost ning mingis osas ka taksodest. "Minu teose kangelane on üks poiss, kes on väga vaimustuses taksost ning selle juhist - tol ajal olid need inimesed väga erilised, kellel autod olid, kuid see sõprus juhiga toob kaasa ka väga palju pahandusi," selgitas Taska, et teos räägib justkui ka sellest, kuidas üks perekond jaguneb tänu raudsele eesriidele kaheks. "See teos on koondportree toonasest Eesti elust ning võib öelda, et seal on mingid prototüübid, kuid need on laiendatud."

Ilmar Taska tõdes, et tema raamatust võiks tekkida vabalt ka film. "Minu kirjutatud lühijutust, millest antud romaan välja kujunes, tehakse tegelikult juba lühifilmi." Eesti filmimaastikuga on ta siiani hästi kursis ning tal on väga hea meel, et ta enda poeg sai valmis filmi "Klassikokkutulek". "Selle filmi aluseks on väga hea lugu, mis on selle edu aluseks."

Raamatu "Pobeda 1946" kirjutamiseks rändas ta Austraalia läänerannikule kullakaevuri onni, et seal seda rahus kirjutada. "Seal ei olnud teatrit ega kino, kuid seal oli siiski olemas internet, mis mind kirjutamise juures aitas."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: