Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti tekstiilikunst võtab ruumi

{{1476077070000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Täna avatakse Eesti Rahvusraamatukogu kuuenda korruse saalis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus "Võtab ruumi", kus eksperimeteerivad 34 kunstnikku nii vormi kui materjalidega. Küpsete loojate kõrval näitavad oma töid ka tekstiili üliõpilased.

Nüüdisajal on maailma kunstipildis üllatavalt palju intrigeerivat tekstiilikasutust. Kunstiteose väärtus ei olene enam niivõrd tehnikast või kasutatud materjalist, vaid pigem ideestikust, mida teos väljendab. Kuigi sügavusmõõde pole tekstiilikunstile traditsiooniliselt omane, on kolmanda dimensiooni kasutamise eeldus väga inspireeriv ning see pole Eesti tekstiilikunstis kaugeltki uus nähtus.

Näitusele esitatud töödes on autorid kasutanud ruumilisuse mõistet erinevas kontekstis – väljapanekus on nii reaalselt kolmemõõtmelisi objekte kui ka visuaalselt ruumiga mängivaid lahendusi. Tekstiil kui materjal on alati teataval määral reljeefne, lisades töödele lähivaates uusi aspekte. Samas eksperimenteerivad autorid ka traditsioonilisest tekstiilikunstist kaugemalseisvate võimalustega.

Näha saab kõikvõimalikes tehnikates tekstiile traditsioonilisest põimevaibast skulpturaalsete vormideni. Näitusel on mitmeid teoseid, kus on kasutatud tekstiili vaid sümboolselt, luues ootamatuid seoseid erinevate materjalide ning tehnikatega. Nii põimuvad niit ja lõng kord teepaki või mänguautoga, teisal aga okastraadi või ahjuplekiga.

Paljude tööde juurde on kunstnikud jutustanud ka oma lood, näiteks Ehalill Halliste töö "TAAK" kätkeb eneses üht karilejooksnud abielu lugu, mis on põimitud vanasse pruudiloori. Mõned lood saavad alguse aga koostöös publikuga.

Näitusel osalevad: Aet Ollisaar, Anne Tootma, Annika Kiidron, Aune Taamal, Ehalill Halliste, Elna Kaasik, Ene Pars, Erika Pedak, Erika Tammpere, Eve Selisaar, Helgi Polli, Heli Kelt, Imbi Kruuv, Ilme- Anu Neemre, Irina Pommer, Jana Huul, Kadi Pajupuu/Marilyn Piirsalu, Kaire Tali, Kreeta Aidla, Kristina Puz, Maasike Maasik, Maija- Liisa Kruus, Malle- Maria Sild, Mariann Kallas, Marit Nõmmik, Peeter Kuutma, Riste Laasberg, Sigrid Huik, Sune Teemaa, Tarmo Mäesalu, Tiina Puhkan, Tuuli Reinsoo ja Ülle Raadik

Näitust kureerib Eesti tekstiilikunstnike liidu juhatus, näituse kujundaja on Madis Liplap.

Näitus jääb avatuks 22. oktoobrini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Allikas: "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: