Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Neljapäeval avaneb Mihkel Kleisi visioon posthumanistlikust tulevikust

Mihkel Kleisi isikunäituse "Sotto Forte" avamine toimub neljapäeval, 17. novembril kell 19.00 Temnikova ja Kasela galeriis.

Teoste järgi tuntakse Mihkel Kleisi popkultuuri eksperdina, kes jumaliku DJ-na äratuntavaid märke kokku ja lahku korraldab, nende vahel uusi ja ootamatuid seoseid leiab. Tema varjamatu kiindumus kuulub igasugu šokeerivale, iiveldust ja pahupidisust kujutavale subkultuurile, kaotamata seejuures endise aja aadliku ülevat hoiakut.

Ajapikku on ta äratuntavatest ja kindla märgilise tähendusega kujunditest eemale liikunud. Siinjuures pole vähetähtis tema paralleelelu muusikuna, kus ta saab vabamalt realiseerida oma düstoopilisi visioone.

Käesoleva graafikamapiga on tema visuaalses kunstis märgatav muutus toimunud. Figuurid ja osundavad tsitaadid on taandunud ambivalentseteks viideteks. Omailm on ennast jõuliselt kehtestama asunud. Kümnel graafilisel lehel hargneb reaalsus, mis allub vaid iseenda reeglitele ja loogilisele põhjuslikkusele.

Need kompositsioonid pole metafoorid häiritud psüühika palavikulistest hirmudest. On üksikuid viiteid inimesekesksusele, kuid pigem oleme tunnistajateks meile võõras maailmas toimuvatele protsessidele. See tundmatu maailm põhineb väsimatus tegevuses irratsionaalselt tungleval rahuldamata elutahtel.

"Sotto Forte" on apokalüptiline visioon posthumanistlikust tulevikust, orgaanilisi ja biomehhaanilisi vorme ning kaugeid kajasid kehatransformatsioonidest tasakaalustavad ootamatud hübriidid kunstiajaloo, nipsasjakeste kultuse ja salongikunstiga. Kompositsioone seob läbiv pinge ning kujundiloogikat ainuomane jõud, mis tähelepanul uinuda ei lase. Näitus jääb avatuks 7. jaanuarini 2017.

Tekst: Kiwa

Mihkel Kleis, "Saturated Sour Cream", offset litograafia, 59x42cm, 2016

Mihkel Kleis (1977) elab ja töötab Tallinnas. Kleis omandas bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia tekstiiliosakonnas ning õppis seejärel Kunstiakadeemia magistrantuuris interdistsiplinaarseid kunste.

Kleisi hiljutiste projektide ja näituste hulka kuuluvad: "Sotto Forte", Temnikova & Kasela galerii, Tallinn (2016); "International Fun", Temnikova & Kasela galerii, Tallinn (2016); Värvimisraamat "Tkun Orha Pnul" koos Roomet Jakapiga, Paranoia Publishing (2015); "Lennuki kõrval toas" koos Kiwaga, Paranoia Publishing (2014); Jaan Toomiku mängufilmi "Maastik mitme kuuga" heli- ja muusikaline kujundus, Allfilm (2013); Ratkiller, eksperimentaalse elektroonika sooloprojekt (alates 2011); "Guts'n'Roses", Hobusepea galerii, Tallinn (2011); "Muutuv maalikunst", Kumu kunstimuuseum, Tallinn (2010); EDASI, muusikaliste äärmustega tegelev improvisatsiooniline projekt (alates 2001).

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: