Tõnis Tootseni uus romaan sündis unega võideldes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Pressimaterjal

Tõnis Tootseni filosoofiline fantaasiaromaan "Esimene Päev" räägib Eesti elust paarikümne aasta pärast. Käsikirja alusel trükitud väljaanne on autori käe all läbinud tunniajase järeltöötluse, nii et iga raamat on osaliselt unikaalne.

Autor ise nimetab oma teost ulmekoorikusse köidetud eksperimentaal-kirjanduslikuks katseks põrgatada kokku vastanduvaid jõude. "Nii valgust kui ka pimedust, üldist kui ka isiklikku, kaost ja korda, kõiksugu vastandeid, et nad põrkudes ja põrmustudes leiaksid mingi lõimiva ühisosa, milleks võiks olla ruum, sest kõik vastandid vajavad ruumi," kirjeldas Tootsen "Aktuaalsele kaamerale".

Tõnis Tootsen ütles, et nii raamatu vorm kui ka lood on sündinud intuitiivselt ning kantud unenäolisest vaimsusest. "Kõige viljakam aeg oli une ootamine kell 2-3 öösel ja paljude ideede filtriks sai see, kas ma jaksan üles tõusta, tule põlema panna ja kaustikusse kirjutama hakata. Nii vormilised kui ka sisulised kandvad ideed on sündinud unemaiguste mõtete olelusvõitluses," tõdes autor.

"Esimese päeva" vorm on mitmekihiline ja täis avastamisrõõmu, alates käsitsi kirjutatud tekstidest kuni autori omakäelise trükijärgse järeltöötluseni tule ja erinevate materjalidega. Leheküljenumbrite asemel tuleb jälgida ajakoode. "Ma väga armastan käsitsi kirjutada, sest mõttevoog on hoopis teistsugune. Kui käsitsi kirjutad, siis mõte jõuab tekstist ette ja sa ei jõua mõttele järele. See on väga viljakas seisund, milles olla. Arvutis klõbistades on vastupidi, tekst jõuab mõttest ette, jookseb eest ära ja saab primaarseks ja tühjaks," tõdes Tootsen.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: