90 raamatut 90 päevaga. Mihkel Mutt, "Kooparahvas läheb ajalukku" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mihkel Mutt
Mihkel Mutt

90 aasta jooksul, mis lahutavad meid regulaarsete raadiosaadete algusest Eestis, on ilmunud maailmas palju põnevat kirjandust. Need raamatud on kõik oma ajastu lapsed ja ühtlasi selle kujundajad, peegeldades erinevaid tehnilisi, kultuurilisi ja poliitilisi olusid. Vikerraadio toimetajad Urmas Vadi ja Peeter Helme valisid välja 90 teost ajavahemikust 1926 kuni 2016, mida tutvustatakse iga päev alates 5. septembrist. Teksti kujul saab neid lugeda ERR kultuuriportaalist.

Aasta on 2013.

Rahvusvahelisel areenil algab aasta Prantsuse vägede sekkumisega Mali konflikti, mille peaosatäitjatest islamiterroristid on püsinud uudistes terve eelmise aasta seoses selle riigi vanades kultuurikeskustes toime pandud barbaarsustega. Ohtralt tähelepanu võidab ka mõneti traagiline kurioosum, kui 15. veebruaril plahvatab Lääne-Siberis Tšeljabinski kohal õhus meteoriit. Sündmust filmivad mitu pealtvaatajat mobiiltelefonidega. Üle 4000 maja saab kannatada ning pea 1500 inimest vigastada. Tegu on suurima meteoriidiga, mis tabab Maad viimase saja aasta jooksul.

Veel kurioossem on aga 28. veebruaril Vatikanist saabuv uudis: nimelt teatab paavst Benedictus XVI tagasiastumisest. Enne teda on paavst vabatahtlikult ametist taandunud vaid üksikutel kordadel, viimati kuuesaja aasta eest.

1. juulil leiab aset ka seni viimane Euroopa Liidu laienemisvoor: meiega ühineb Horvaatia vabariik, millest saab liidu 28. liikmesriik.

Eesti jaoks on aasta äraütlemata tähtis. Nimelt lennutab 2013. aasta 7. mail Prantsuse Guajaanast startiv Vega kanderakett kosmosesse Eesti satelliidi EstCube-1.

Kõik see on aga liiga moodne värk Mihkel Muti jaoks, kes on küll toimetanud Eesti kirjanduses alates 1980. aastast, kirjeldades pea alati oma kaasaega ja selle veidrusi. Kuid 2013. aastal ilmub sama aasta 18. veebruaril 60. sünnipäeva tähistavalt vanameistrilt tagasivaateline romaan "Kooparahvas läheb ajalukku".

Kuigi pealkirjas troonivad iidsusele viitavad sõnad, pole kirjanik Mihkel Mutt siiski asunud uurima paleoliitikumi. Või kui, siis ainult ülekantud tähenduses. Tegelikult räägib tema 464 lehekülje pikkune romaan kirjaniku enda põlvkonnast. Ja mainitud koobas on muidugi Tallinna Vabaduse platsi serva alla kaevatud Kuku klubi, kus 70ndatel ja 80ndatel käisid koos kõik, kes olid Eesti kultuurielus midagi väärt või kujutasid endale ette, et nad on midagi väärt.

Kuku rahvast Mutt jutustabki. Ning nagu algsele kooparahvale, neandertaallastele, saab Muti nukker-naljakas raamatus 80ndate kooparahvale saatuslikuks sama asi: ideaalne kohastumus kehtivate tingimustega. Kuid lõbus elu pimedas koopas saab otsa, uue tegelikkusega suudavad aga kohaneda vaid vähesed Muti tegelased, kelle pseudonüümide taga pole raske ära tunda oma aja kultuuriheeroseid. Kokkuvõttes on "Kooparahvas" üks magus-valus lugu ühest järjekordsest ajalukku sammuvast põlvkonnast.

Sari "90 raamatut 90 päevaga" on eetris iga päev alates 5. septembrist "Vikerhommikus" kell 8.50. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: