Valle-Sten Maiste: Mihkel Muti religiooniks on rahvuslus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Mihkel Mutt avaldas uue romaani "Eesti ümberlõikaja", kus eestlaste mured on seotud Euroopa kriisidega. Kultuurikriitik Valle-Sten Maiste võrdles romaani äsja eesti keeles ilmunud Michel Houellebecqi teosega "Alistumine".

Valle-Sten Maiste soovitab Mihkel Muti raamatut eelkõige inimesele, kes huvitub ühiskonnas toimuvaist arenguist, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"Raamat räägib ühest küljest eestlaste alaväärsusest, väiksest pilast, mis eestlaste kohta või üldse idaeurooplaste kohta euroametnike ringis õhus on, aga teisest küljest räägib see raamat Euroopa hädadest ja kriisidest," arvas Maiste.

Raamatu tegelaskonda on põimitud fiktiivsed esseistid, kes võrdlevad Euroopa allakäiku Rooma riigi langusega.

"Ta toob seal väga intrigeerivaid paralleele, ta küsib, kellega, meie eestlased, peaksime end samastama. Kas oleme barbarid, kes Roomale peale tungisid, sest britid ju arvavad, et poola torumehed on pigem barbarid, või samastame me ennast roomlastega," sõnas Maiste.

Ta võrdles Mihkel Muti romaani äsja eesti keeles ilmunud Michel Houellebecqi romaaniga "Alistumine", mis samuti kõneleb Euroopa allakäigust ja hukust moslemite pealetungi tõttu.

"Houellebecq on lootusetum, tema jaoks on maailm kadu ja parandamatu allakäigu teel ja Houellebecq flirdib natuke religiooniga, nii katoliikluse kui islamiga. Mihklil religioosseid teemasid ei ole, aga tema jaoks on religiooniks rahvuslus, millele ta oma lootused paneb," ütles Maiste.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: