Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristiina Poska juhatab kontserte Taanis ning muusikali-ooperietendusi Zürichis ja Berliinis

Kristiina Poska
Kristiina Poska Autor/allikas: Ülo Josing/ ERR

Aasta algus kujuneb Eesti noorele dirigendile Kristiina Poskale töiseks – tal on jaanuaris juhatada kokku kaheksa kontserti ning üheksa teatrietendust.

Juba 2. jaanuaril algasid Kristiina Poskal itaalia helilooja, ka organisti ja dirigendi Pierangelo Valtinoni muinasjutuooperi „Võlur Oz“ („Der Zauberer von Oz“) etendused Zürichi Ooperis. Ooper on Zürichi teatri tellimusteos, selle autor on seni kirjutanud juba neli lasteooperit. „Võlur Oz'i“ partituuri on välja andnud ka mainekas kirjastus „Boosey & Hawkes“.

Valtinoni koguperetüki esietendus toimus juba 19. novembril, etendusi jätkub aga veel kuni veebruarikuu alguseni, Kristiina juhatab neid kõiki, kuigi osatäitjad vahetuvad. Lavastuse on teinud Floris Vissel, jaanuaris (2., 15., 21., 27. ja 29. jaanuar) esineb peaosas Rebeca Olvera, Mehhikost pärit särav sopran, kes on võitnud muuhulgas publikupreemia Hans Gabori Belvedere lauljate konkursil Viinis. Rebeca Olvera on paar hooaega tagasi teinud menuka esinemise Zürichis veel Nataša osas Péter Eötvösi nüüdisooperis „Kolm õde“, ta on olnud näiteks ka José Carrerase partneriks mitmel tema kontserditurneel jpm.

Jaanuari esipoolel dirigeeris Kristiina Poska äsjases oma teatris Berliini Koomilises Ooperis taas Frederick Loewe'i „Mu veetleva leedi“ õhtuid, need toimusid 5., 7., 13. ja 15. jaanuaril. Muusikali selle lavastuse on teinud Saksamaal sündinud ungari päritolu Andreas Homoki, kes võttis juba 2002. aastal Koomilise Ooperi intendandi ametiposti üle teatri seniselt kauaaegselt juhilt Harry Kupferilt. Just tema ajal valiti Koomiline Ooper ajakirjas Opernwelt 2007. aasta parimaks teatriks saksa keelealal.

Samal ajal, kui Kristiina Berliinis etendusi juhatamas käis, tegi ta proove ja dirigeeris 6.- 14. jaanuaril kokku kaheksa uusaastakontserti Odense Sümfooniaorkestri ees Taanis. Neli saalitäit publikut kuulas orkestrit nende residentsis, Carl Nielseni nime kandvas kontserdisaalis Odense's – 7., 12., 13. ja 14. jaanuaril, teisteks kontserdipaikadeks 6. jaanuaril Vejle Muusikateater, 8. jaanuaril Horsensi Forum, 10. jaanuaril Ejby Hallerne ning 11. jaanuaril Fredericia Teater. Pärast esimesi proove anti 3. jaanuaril veel kinnine lühikontsert poliitikutele Odense Nielseni saalis. Kava algas avamänguga Johann Straussi operetile „Mustlasparun“, ettekandel veel polkad, galopid, valsid, aariad ja ariettad Ferenc Lehári, Carl Friedrich Zelleri, Imre Kálmáni, Franz von Suppé, Josef Straussi loomingust, solistideks Taani lauljad, sopran Dénise Beck ja tenor Bo Kristian Jensen. Pärast viimast uusaastakontserti Taanis sõitis Kristiina taas Pariisi kaudu Zürichisse muinasjutuooperit juhatama.

Rõõmustav on teada, et Kristiina Poskal on peatselt ees ka järjekordne muusikareis Eestisse – ta juhatab Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit aprillis toimuvatel Eesti Muusika päevadel. Tema käe all toob meie esindusorkester kuulajate ette huvitava uudisteostega kava „Põhjatuule vaikus“.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: