25 tuhat laulupeolist saabub Tallinna proove tegema

{{1498804980000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna saabub XII noorte laulupeol osaleva 797 kollektiivi enam kui 25 000 laulupeolist. Reede algas lauljatele neidudekoori prooviga ning lõppes õhtul puhkpilliorkestri prooviga.

"Noortepeo kunstilise juhina on mul sel korral eriline roll ning soov, et laulupeost saaks ilus muusikaline kontsert, mis jääks meelde nii lauljatele kui kogu publikule. Loodan väga, et ka peo sõnum "mina jään" kannaks eesmärki ja sellest saaks tervik nagu me seda kaks ja pool aastat ette oleme valmistanud," ütles XII noorte laulupeo peadirigent Heli Jürgenson enne ühisproovide algust.

Laulupeol kõlab 44 eripalgelist muusikateost, millega tõstetakse esile uue põlvkonna heliloojate loomingut ning kogemustega kolleegide kõrval saavad oma esimese laulupeokogemuse 17 noort dirigenti. Lisaks saavad üheksa noort laulupeol kogeda esmakordselt laulupeo solisti vastutust.

"Ma väga loodan, et nende noorte dirigentide töö alles nüüd algab. Et sellest põlvkonnast saaks ühtne meeskond, kes meie koorilaulumaastikul palju ära suudab teha ja siia oma jälje jätab. Loodan, et nad tajuvad ka ise, et tõrvik on neile nüüd üle antud," lisas Jürgenson.

XII noorte laulu- ja tantsupeo keskmes on noore põlvkonna side oma maa, kultuuri ja vanema põlvkonnaga, mis koonduvad ühise mõiste alla “juured”. Laulupeo piletid on saadaval Piletilevi kõigis müügikanalites üle Eesti.

XII noorte laulu ja tantsupidu toimub 30. juuni – 2. juuli Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Idee autor: noored juured ohus ei ole

Tänavuse noorte laulupeo ideekavandi "Noored juured" autorid on Rasmus Puur ja Veiko Tubin.

Tubina kinnitusel "noored juured" Eestis ohus ei ole.

"Kaks ja pool aastat tagasi, kui selle mõttega lagedale tulime, siis oli endal väike kahtlus hinges küll, et peaks uurima, kas "noored juured" on ohus, kas nad on kadumas. Aga vaadates täna 11-tunnist päeva lauluväljakul, energiat ja vaimsust, mis noortes on, ja kogu seda kahe ja poole aastast protsessi, mil oleme noortega rääkinud nende mõtetest ja ideedest, siis ma praegu julgen küll väita, et noored juured Eestis ohus ei ole," rääkis Tubin.

Rasmus Puur selgitas, et laulupeole on tellitud teoseid noortelt heliloojatelt ning need on kõrvutatud legendaarsete heliloojate noorpõlveteostega. Samuti tõi ta esile 17 noore dirigendi osalemise.

"Fookus on noorte loomingul, noortel dirigentidel, noortel lauljatel, et oleks võimas nooruslik kogupauk," märkis ta.

Tubina sõnul tasub pühapäeval laulupeol tähele panna laulude vahel kõlavaid mõtteid.

"Me oleme teinud noorte lauljate, pillimeeste ja dirigentidega aasta jooksul intervjuusid, küsinud nende käest mõtteid Eesti, minu maa, keele ja kultuuri kohta. See, mida nad öelnud on, on mind tõsiselt pannud uskuma Eestisse ja noortesse. Kõiki neid vahemõtteid, mis kõlavad laulude vahel, tasub väga pingaslt kuulata ja tähele panna," rääkis Tubin.

Toimetaja: Valner Valme, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: