ERR.ee video: vestlus filmi "Tartu Video kroonikad" tegijatega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kaader filmist

5. septembril toimus kinos Sõprus hooaja esimene "Linastus & kohtumine" eriüritus, kui näitamisele tuli dokumentaalfilm "Tartu Video kroonikad". Kultuuriportaalis sai näha seansile järgnevat vestlust filmi autorite Lauri Hermanni ja Erkki Ergmaga ning filmis osalenud tipptõlkija Hannes Villemsoniga.

Aastate jooksul oleme kogunud palju kontakte ja infot 1980. ja 1990. aastate esimesel poolel vohanud videolevi ja videofilmihulluse kohta. Videofilme vaadati massiliselt, külastati laenutuspunkte, filme salvestati koduse videokogu jaoks ja just nõnda jõudis sel ajastul läänemaailm meile koju kätte. Kinodes ja teles näidati ju vaid range tsensuuri läbinud leebeid teoseid, aga mitte Ameerika suurust ja võimsat arengutaset demonstreerivaid filme.

Videofilmide Eestisse toomise ja eesti keelde tõlkimise eest hoolitses Tartu Video. Sellest filmikeskusest levisid filmid videolaenutustesse üle Eesti ning need eestikeelsete tõlgetega filmid olid ülipopulaarsed (neid eelistati venekeelsetele nohuse ninahäälega tõlgetele). Lauri Rõuk, Hannes Villemson ja Endel Valdas olid kolm Tartu Video tipptõlkijat, keda videofilmide austajad mäletavad siiamaani. Põnev, et tihtilugu küsiti laenutustes filme mitte staarnäitlejate, vaid hoopis Tartu Video tõlkijate järgi. Mehed tegid suurepärast tööd ja rikastasid ka tublisti eesti keelt - näiteks "yoghurt" ja "compact disc" olid meile täiesti tundmatud mõisted kuniks nende filmide kaudu saime aimu, mis asi see jogurt ikkagi on.

Filmi "Tartu Video kroonikad" linastus ja kohtumine toimus 5. septembril kell 19.30.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: