Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Arhitektide Liit: arhitektuurimälestiste kahjustamist tuleb karistada

Põleng Tallinna linnahallis.
Põleng Tallinna linnahallis. Autor/allikas: Põhja päästekeskus

Eesti Arhitektide Liidu juhtkonna hinnangul on arhitektuurimälestiste kahjustamine, sealhulgas Linnahalli kooskõlastamata ülevärvimine, võrdsustatav huligaansusega ja sellist tegevust tuleks karistada rahatrahviga.

„Eestis on vaja muuta kultuuri ja suhtumist olulistesse, kuid mingil põhjusel tühjana seisvatesse väärtuslikesse hoonetesse. Eriti sellistesse hoonetesse, mis on võetud kultuurimälestisena riikliku kaitse alla,“ rääkis Eesti Arhitektide Liidu asepresident Peeter Pere. „Kui hoone on kahjustatud, siis ei ole seda alati võimalik üksühele tagasi pöörata. Tihtipeale võib ajalooline säilinud osa saada korvamatut kahju. Linnahalliga analoogset asja on meil kahjuks tehtud ka mitmete oluliste hoonetega Kadriorus, Kalamajas ja mujal, kuid selline kooskõlastamata tegevus on võrdsustatav huligaansusega.“

Peeter Pere sõnul on vajalik mõelda ka sellele, millise signaali taoline käitumine saadab ühiskonnale laiemalt – miks on hoonete sodimine lubatud osale ühiskonnast, kuid teistele keelatud. „On suur probleem, kui hoonete seinu sodivad grafitiga noored. Kuid veelgi taunimisväärsem on tegu siis, kui sellisele käitumisele annavad oma heakskiidu avaliku elu tegelased, kes püüavad sellega poliitilist tähelepanu võita. See on avalikkuse suhtes äärmiselt hoolimatu käitumine.“

„Ükskõik, mis sellise tegutsemise motiiv ka ei oleks, igasugune arhitektuurimälestiste kahjustamine on halb kultuur, seda tegevust tuleb hakata Eestis rohkem ohjama ja vajadusel karistada näiteks rahatrahviga,“ lisas Pere.

Eesti Arhitektide Liit on Eesti arhitekte ühendav organisatsioon. EAL on 8. oktoobril 1921 asutatud Eesti Arhitektide Ühingu (EAÜ) õigusjärglane. EAL-il on 394 liiget, alates 2016. aastast on EAL-i president Katrin Koov. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: