X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

A-festival toob Tartusse lavastusi Saksamaalt, Venemaalt, Lätist ja Belgiast

ProtokollB
ProtokollB "mets/masin/tapamaja-palve" Autor/allikas: Ürituse FB esinduspilt

12.–15. oktoobrini toimub Tartu Üliõpilasteatri korraldatud rahvusvaheline A-festival. Kuuendat korda toimuvale festivalile on kutsutud lavastused Saksamaalt, Venemaalt, Lätist, Belgiast ja Eestist.

A-festivalil saab näha nii füüsilist teatrit ("Põhjamaine paine", Tartu Üliõpilasteater ja "Muinasjutt", Peterburi liikumisteater D.O.M), absurdikomöödiat Eugene Ionesco sulest ("Kiilaspäine lauljatar", Polygoni Teatrikool), Shakespeare’i tragikoomilist rännakut raevuka tormi ajendil ("Torm", Linnutee stuudio-laboratoorium, Orjoli kultuuriinstituut), Jack Londoni kõrtsilugu ("Jack", Moskva autoriteater "Eskiisid ruumis") ning apokalüptilist vaatlust kirsiaia hävitamise hetkest (Tšehhovi "Kirsiaia" tõlgendused – Läti Jelgava üliõpilasteater ning Belgia Kuningliku Ülikooli üliõpilasteater).

Festivali avalavastuseks on valitud Berliinist pärit trupi ProtokollB "mets/masin/tapamaja-palve", kus näitlejad Fabian Neupert ja Richard Gonlag püüavad ellu jääda maailmas, mis on täis armastust ja sõda.

Varasemast teisiti on A-festivalil kaks samast lavastusprotsessist lähtuvat etendust, mis oma nüanssides loovad terviklikkuse, küsides, mis juhtub pärast kirsiaia hävitamist. Tartu Üliõpilasteatri kunstiline juht ja lavastaja Kalev Kudu on alustanud protsessi "Kirsiaia" lõpuhetkest, mis toob lavale maailmalõpuhõngu. 2016.–2017. aasta jooksul valmis Kudu käe all Anton Tšehhovi "Kirsiaed" nii Gruusias, Belgias kui ka Lätis. Festivalil etenduvad kaks versiooni, mida saab vaadata 13. ja 14. oktoobril.

Festivali lõpetab Moskva autoriteater "Eskiisid ruumis" Jack Londoni kirjutiste ainetel interaktiivne lavastus "Jack". Selleks etenduseks muutub Tartu kohalik pitsarestoran Ruunipizza kõrtsiks – publik istub laudade taga, baarileti ääres, heinarullidel. Publik pole lihtsalt vaikse pealtvaataja rollis, vaid on selle loo tähtis osa. Nagu igas kõrtsis, saab ka siin tantsida, kakelda ja loomulikult – napsi võtta.

Kõrvalprogrammis toimub enne festivali algust, 7.–11. oktoobril Belgia Kuningliku Üliõpilasteatri lavastaja Alain Chevalieri meistriklass, mille põhifookus on Heiner Mülleri postdramaatilisel tekstil "Herzstück". Koolituse keskel vahetavad grupid omavahel tõlgendusi, analüüsitakse vastastikku erinevaid tekstitõlgendusi ja mängitakse neid tõlgendusi üksteisele ette. Meistriklassi tulemust saab näha A-festivalil laupäeval, 14. oktoobril.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: