Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: Karl Ristikivi põrm sängitati kodumulda

Suure kirjaniku kodumaatus jõudis sümboolses mõttes lõpule.
Suure kirjaniku kodumaatus jõudis sümboolses mõttes lõpule. Autor/allikas: Juhan Hepner

Laupäeval sängitati Pärnumaal Paadrema kalmistul oma ema kõrvale kodumulda kirjanik Karl Ristikivi põrm.

Ristikivi põrm jõudis hiljuti Eestisse Stockholmi Metsakalmistult. Sellega on sümboolses mõttes lõpule jõudnud suure kirjaniku kodumaatus, mida ta oma loomingus korduvalt mainis. "Kodumaatus oli üks etapp Ristikivi kui looja teekonnal. Mul on hea meel, et tema kodupaik ta taas vastu võtab," ütles Janika Kronberg, Karl Ristikivi Seltsi asutaja ja eestvedaja. 

Eesti Kirjanike Liidu esimehe Tiit Aleksejevi sõnul on Karl Ristikivi loomingu väärtus kestev ja ajas kasvav. "Tammsaare luges teda oma mantlipärijaks ning ta ei eksinud – Ristikivi loomingut antakse välja üha uuesti ja selle mõju suureneb, mitte ei vähene," ütles Aleksejev.

"Kirjandusest ei pea alati vastuseid otsima, aga tänase päeva kohta on Ristikivil nii mõndagi öelda. Mida tähendab Euroopa ja mida tähendab olla eurooplane."

Nii on viimaselgi aastakümnel ilmunud kordustrükke Ristikivi tuntumatest teostest – olgu nimetatud "Hingede öö" või triloogia "Tuli ja raud", "Õige mehe koda" ja "Rohtaed". 

Foto: Juhan Hepner

Raamatuks on köidetud tema kirjad, välja antud päevaraamat, kaardistatud reise ja uuritud tema kirjanduslikku teekonda. Eesti Keele Sihtasutus valmistub välja andma mälestuste ja usutluste  kogumikku "Kröits ehk Ristikivi".

Tänavu 16. oktoobril möödus Ristikivi sünnist 105 aastat.

Foto: Juhan Hepner

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: