Sõnasäuts. Volbe polp ({{commentsTotal}})

Toomas Vindi aktid
Toomas Vindi aktid Autor/allikas: ERR

Olen Johannes Aavikust ja tema uudissõnadest korduvalt rääkinud ja ei ole erandiks tänanegi päev.

Kes Johannes Aaviku päevikuid lugenud, neile ei tohiks küll saladuseks olla Aaviku suur naistelembus. Ise on ta päevikupidamise kohta öelnud: "Olen omi tundmusi naesterahvaste vastu kirjeldanud, kes mulle meeldisivad, omi mõttemõlgutusi elu, asjade ja armastuse üle."

Ühest tema 1943. aastal tehtud sissekandest leiabki järgneva avalduse: “Naise kehakuju veetlevus seisneb päämiselt peenes pihas ja meeldivakujolises, volbes polbas.”

Sõnaseletuseks: volbe — iharalt magus, polp — tagumik.

Järgneb veel põgus arutelu ja analüüs naisekeha üle, mille ta võtab kokku lausega: "Peab siiski tähendama, et ka peen piht yksi ei aita ilma naiseliko polbata."

20. sajandi algul shokeeris vanameelseid arvustajaid tema jutustus "Ruth", mis ilmus 1909. aastal (pseudonüümi J. Randvere all), milles kirjeldatakse moodsas eesti keeles kaasaegse naise ideaalkuju.

Humorist Mart Juur on aga teinud lausa ettepaneku püstitada ausammas igasse paika Tallinnas, kus Aavik on palunud mõnel tütralapsel end alasti võtta ja oma volbet polpa presenteerida.

Kuula varasemaid "Sõnasäutse" siit.

Toimetaja: Helen EelrandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: