Oboekunstnik Kalev Kuljuselt on ilmunud esimene sooloplaat

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kalev Kuljus Autor/allikas: PM/EMF

Saksamaal Hamburgis elaval ja töötaval Eesti oboekunstnikul Kalev Kuljusel märgib lõppev aasta tähtsat sündmust ta muusikuteel – ilmus tema esimene sooloplaat.

Uus plaat on valminud mitme maa rahvusvahelises koostöös: Soome firma Alba Records toodetud, mängib Põhja-Saksa Hamburgi raadioorkestris töötav Eesti solist koos Leedu Kammerorkestriga Itaalia ja Saksamaa barokiajastu tippheliloojate muusikat. Kalev Kuljus ütles, et tema plaadil on läbi aegade ilusaimad ja kuulsaimad instrumentaalkontserdid oboele ja oboe d'amore'le.

Albumil kõlavadki Antonio Vivaldi (1678-1741) Kontsert oboele, keelpillidele ja continuo'le C-duur RV 447, Alessandro Marcello (1673-1747) Kontsert oboele, keelpillidele ja continuo'le d-moll SF 935, Georg Philipp Telemanni (1681-1767) Kontsert oboe d'amore'le, keelpillidele ja continuo'le G-duur TWV 51:G3: ning Johann Sebastian Bachi (1685-1750) Kontsert oboe d'amore'le, keelpillidele ja continuo'le A-duur BWV 1055R.

Kalev Kuljus salvestas need koos Leedu Kammerorkestriga 2015. aasta veebruaris ja 2016. aasta jaanuaris Leedu Rahvustelevisiooni stuudios. Ta oli solistina ka dirigent ning salvestuste kunstiline juht koos kammerorkestri kontsertmeistri leedulanna Ruta Lipinaitytė'ga, kes varem on ka Kremerata Baltica koosseisus mänginud. Teosed kanti ette ka avalikel kontsertidel Leedus, Bachi kontserti on Kuljus esitanud näiteks koos Leedu Kammerorkestriga David Geringase dirigeerimisel Schleswig-Holsteini festivalil Saksamaal.

Vastavalt Alba Records'i lepingule on Kalev Kuljuse CD juba müügil Inglismaal, väljaspool Euroopat algab müük alles uuel aastal. Kuljuse uus plaat tuleb tutvustamisele nii meie Klassikaraadios kui ka Põhja-Saksa Ringhäälingu (NDR) kultuuriprogrammis.

Lõppeva 2017. aasta suursündmuseks oli Kuljusele veel esinemine Hamburgis Elbphilharmonie' uue, Euroopa moodsaima kontserdimaja avamisel 11. jaanuaril, kus ta piduliku tseremoonia alustuseks mängis Benjamin Britteni sooloteost "Paan". Ta meenutab õnnestumistena ka oma NDR orkestri turneed Jaapanis märtsis, aprillis juba kolmandat korda mängitud kontserte Malaisias, esinemisi preemia Echo Klassik väärinud Ensemble Blumina koosseisus maikuul festivalil Alma-Atõ's. Kuljus mängis mitmetel muusikaüritustel "Instrument des Jahres – Oboe" sarjas, juhendas meistrikursusi Jaapanis Osakas ja Tokyos.

Kalev Kuljuse kontserdirepertuaar on rikkalik. Sinna kuuluvad paljud tuntumad oboekontserdid, heliloojate hulgas J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, Telemann, Vivaldi, Marcello, Albinoni, Mozart, R. Strauss, Martinů, R. Vaughan Williams, P. H. Nordgren.

Tema pedagoogitöö koos meistrikursuste juhatamisega algas oboemängu õpetaja ametis Tallinna Muusikakeskkoolis ja Muusikaakadeemias (2001-2003), millele on järgnenud õpetamine 2006 – 2010 Jaapani neljas linnas festivali "Affinis" programmis, Karlsruhe Muusikaülikoolis ning NRW Orchesterzentrumis Dortmundis Saksamaal. Meistrikursusi on ta läbi viinud aga alates Brasiiliast São Paulost 2005 kuni tänaseni Hamburgis, Taiwanil, Jaapanis Tokyos, Osakas, Kyotos, Fukuokas, Hiinas Pekingis, Pärnu festivalil jm.

Eesti oboekunstniku autoriteedist solisti, aga ka pillitundjana kõneleb tema koostöö puhkpillifirmaga "Musik Josef" Jaapanis Okinawal. Alles novembris viibis Kuljus firma kutsel taas seamail, et tegeleda oboefirma uue pillimudeli "Kuljus-Model" väljatöötamisega – kuulsa pillikoja "Josef" oboede uus väljalase kannab Eesti muusiku nime (!).

Õppinud Eestis, Prantsusmaal ja Saksamaal, tuli Kalev Kuljus võitjaks 1999-2001 rahvusvahelistel konkurssidel Soomes Uusikaupunkis, Saksamaal Mannheimis ja Tšehhimaal "Praha kevadel" ning laureaadiks konkursil Bayreuthis. 2003 kutsuti Kalev Kuljus NDR Hamburgi sümfooniaorkestri soolo-oboistiks, kellena tegutseb siiani. Aga ta on mänginud külalis-soolo-oboistina mitmete teiste Saksa ja kogu Euroopa tuntud orkestritega – Peterburi Filharmoonia orkestri, Berliini Filharmoonikute, Baieri Raadio SO, City of Birmingham SO, Itaalias Arturo Toscanini Filharmoonia orkestriga, siiani kestavad lepingud Berliini Raadio SO, Berliini Saksa SO, Hamburgi Riigiooperi, alates 2015 ka Malaisia Filharmoonia orkestriga. Tänu sellisele muusikavahetusele ja laiahaardelisele tegevusele on Kuljus saanud mängida paljude meie kaasaja silmapaistvamate dirigentide käe all.

Mitu uut teost on spetsiaalselt Kalev Kuljusele kirjutanud eesti heliloojad: need on Tõnu Kõrvitsa "La Folia", "Wild Birds" ja "Wild Flower", Helena Tulve "The Guard", Mari Vihmandi "La Question".

Sünnimaale jõuab Kalev Kuljus taas esinema Tallinna Kammerorkestri 25. aastapäeva puhul peadirigent Risto Joosti kutsel. 15. veebruaril astub ta üles solistina inglissarvel Tallinnas Mustpeade Majas Johann Sebastian Bachi Kontserdi inglissarvele ja orkestrile (BWV 54 järgi) ettekandel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: