Oboemängija Kalev Kuljus mängib omanimelisel pillil

Maailmas pole väga palju muusikuid, kel on õnn mängida just talle valmistatud pillil. Sel nädalal on Tallinnas ja Tartus toimuvail Põhjamaade sümfooniaorkestri galakontsertidel soleerimas oboemängija Kalev Kuljus, kes musitseerib jaapani firma Josef valmistatud instrumendil, mis kannab seeriamärki KK1 ehk Kalev Kuljus 1.

Kalev Kuljus, kelle koduteater on maailmakuulus Elbfilharmonie Hamburgis, esineb sel nädalal Eestis koos Põhjamaade Sümfooniaorkestriga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Tema esituses kõlab oboe kuldsesse repertuaari kuuluv Mozarti oboekontserdi I osa.

Alates maikuust on Kalev Kuljuse käsutuses jaapani firma Joseph uus, muusikuga tihedas koostöös sündinud eebenipuust instrument. "Tegelikult on see lihtsalt üks tükk puud, millesse kõigepealt hakatakse puurima auke ja siis tuleb teha suur koonusauk või läbipuuring sellest puust," selgitas ta ja tõi välja, et selle puurimise juures mängivad väga suurt rolli juba mikromeetrid.

Kuljuse sõnul on oboemängija ameti juures üks aeganõudvamaid töid bambusest pillihuulikute valmistamine. "Sa võid ju teha sellise, mis näeb välja perfektne, aga kui temperatuur ei sobi, siis bambus väsib ära ja sa ei saa sellega mängida," lisas ta ja kinnitas, et tegemist on väga kapriisse pilliga ja selles on ilmselt ka põhjus, miks näiteks flöödimängijaid on rohkem. "Flööt on iga päev sama."

Kalev Kuljuse mängu saab kuulda Põhjamaade sümfooniaorkestri galakontserdil "20 aastat hiljem" 28. augustil ja 30. augustil Tallinnas Estonia Kontserdisaalis ning 29. augustil Tartus Pauluse kirikus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: