Kiek in de Köki tornis avati Renaldo Veeberi mälestusnäitus ({{commentsTotal}})

Tauno Kangro Renaldo Veeberi mälestusnäituse avamisel.
Tauno Kangro Renaldo Veeberi mälestusnäituse avamisel. Autor/allikas: Tallinna linnamuuseum

Tallinna linnamuuseumi Kiek in de Köki tornis on avatud kunstnik Renaldo Veeberi mälestusnäitus "800/100/80", millega tähistatakse 800 aasta möödumist Madisepäeva lahingust, Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning eesti graafiku ja skulptori Renaldo Veeberi 80. sünniaastapäeva.

Näituse avamisel nimetas kunstnik ja poliitik Heinz Valk Renaldo Veeberit ürgseks talendiks, kes on jätnud oma jälje eesti kunsti. "Võimas ja stiilne, oma käekirjaga, ta oli tajutav meie kunstiseltskonnas. Loodan, et see näitus taastab huvi Veeberi loomingu vastu. Ta väärib seda," ütles Valk.

Eesti riiklikus kunstiinstituudis 1964. aastal skulptuuri eriala lõpetanud Renaldo Veeber äratas juba järgmisel aastal tähelepanu jõulises kuivnõelatehnikas gravüüridega "Mees, kellel on käsi taskus" ja "Setu naised". Kunstnikku peetakse eesti graafika uue laine esindajaks, kes saavutas oma töödega ka edu.

Renaldo Veeber on loonud arvukalt monumente kõikjal Eestis, näiteks Lõhavere linnamäel asuv monument "Sakalamaa kaitsjatele 1217–1223" (1969, arhitekt Ülo Stöör), mille graniitplokkide ansambel näitab veenvalt modernismi ja rahvusromantismi ühendamise võimalikkust. Tema skulptuur "Inimene ja aatom" kaunistab Sillamäe linna ja Tallinna kesklinnas on skulptuurid "Ujuja" Tõnismäe tänaval ning "Kaks naist" Hariduse tänava maja juures, kus kunstnik ka elas.

Näituse ruum, püssirohukamber Kiek in de Köki suurtükitornis, andis raamistiku ka mälestusnäituse koostamisele. Eelkõige on väljas ajalooteemalised graafilised tööd, mida pole kaua aega eksponeeritud. Eesti ajaloomuuseum on näitusele toonud "Ümera", mis on karm ja kangelaslik illustratsioon eesti rahva muistsest vabadusvõitlusest. Nelikümmend aastat pärast loomist esitletakse Tallinnas taas Veeberi skulptuuri "Kalevipoeg".

Renaldo Veeberi "Kalevipoeg". Autor: Tallinna linnamuuseum

Üks näituse peamine eksponaat on Renaldo Veeberi graafiline leht "Temal on hea" – noor isa hoiab õrnalt süles oma vastsündinud poega. Teatavasti on emaduse teema kunstis väga populaarne, mõelgem kõigile neile Madonnadele, mida suured meistrid on loonud. Tänu oma jõulisusele ja hellusele läheneb "Temal on hea" neile kõrgeima kunsti näidetele. Kokku on näitusel eksponeeritud üle kahekümne Renaldo Veeberi graafilise lehe ja joonistuse. Mõned töödest jõuavad publiku ette esmakordselt.

Renaldo Veeberi "Temal on hea". Autor: Tallinna linnamuuseum

Näitus on avatud kuni 11. veebruarini 2018.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: