Arvustus. Oscari-näljas Ridley Scotti portree nõmedast rikkast vanamehest ({{commentsTotal}})

"Kogu maailma raha" ("All The Money In The World") Autor/allikas: outnow.ch

Uus film
"Kogu maailma raha" ("All The Money In The World")
Režissöör: Ridley Scott
Osades: Michelle Williams, Christopher Plummer, Mark Wahlberg, Charlie Plummer, Andrew Buchan, Romain Duris jpt.
7/10

Välisajakirjanduses on korduvalt kasutatud Ridley Scotti "Kogu maailma raha" kirjeldamiseks sõnapaari "Oscar bait" ehk nn Oscari-magnet, ning tegelikult ei pea isegi linateost nägema, et mõista selle väite tõesust. Filmi väga peen produktsiooni- ja turundusahel näitab, et eepilise tõsielulise põnevusloo taga on selge soov skoorida suurtel auhinnagaladel.

Selle nimel oldi valmis ka ohverdusteks. Oktoobris paljastunud ahistamisskandaalid Kevin Spacey ümber ajasid stuudiobossid paanikasse ning tehti filmimaailmas seni pretsedenditu otsus - varem ülbet rikkurit J. Paul Getty't kehastanud Spacey asendati Christopher Plummeriga, kulutati miljoneid dollareid uutele võtetele (mille eest, kusjuures, Mark Wahlberg sai 1,5 miljonit ja Michelle Williams peaosalisena pelgalt 1000 dollarit!) ning kõike seda vaid selleks, et saaks filmi ikka lubatud linastusajal detsembri lõpus välja tuua. Väideti isegi, et võtted tehti ära üheksa päevaga. Päriselt ka?

Ridley Scott hakkas muidugi seepeale suure suuga jaurama, et tegelikult oligi Plummer tema esimene valik ja teda lihtsalt survestati, et valida Spacey, aga on sellel üldse suurt vahet? Himu auhindade järgi pidi ikka tohutu suur olema, et skandaalihirmus - filmis mängiks põlatud ahistaja, seda ei saa ju lubada - kaks kuud enne esilinastust ummisjalu tormama hakati, paaniliselt film laiali lammutati ja siis kiirkorras muudetuna taas kokku pandi. Vanameister Plummer on muidugi ka raju näitleja, aga küsimus on pigem põhimõttes. Loodetavasti sellist idiootset käitumist rohkem lähiajal näha ei saa.

Tegemist ei ole seejuures halva filmiga, kaugeltki mitte. Pärast arulagedat fekaalihunnikut "Alien: Covenant" on Ridley Scott hakanud taas selgemalt mõtlema, tühja filosofeerimise ja asjatu targutamise asemel on "Kogu maailma raha" ikkagi võimsate kaadritega suurejooneline seikluslugu, mis viib vaataja mööda maailma rändama ning üllatab sisupööretega. Näitlejad ja stsenaarium töötavad terviku ja ühise eesmärgi nimel, mitte ei rähkle igaüks oma suunas.

Lugu on lihtne. "Kogu maailma raha" võtab fookusesse naftamiljardäri J. Paul Getty ning tema perekonna - sündmused lähevad käima siis, kui tema lapselaps John Paul Getty III võetakse pantvangi ning lunarahaks nõutakse 17 miljonit dollarit. Arvestades vanamehe röögatut rahahunnikut, siis peaks lahendus olema ilmselge, kuid J. Paul Getty otsustab seda raha mitte välja käia. Seejärel satub fookusesse hoopis röövitud lapselapse ema Gail Harris, kes hakkab end rikaste meeste maailmas kehtestama ning oma võsukese eest iga hinnaga võitlema.

Ridley Scotti linateos mõjub kui ajastu märk, tõstes fookusesse tugeva naisfiguuri, kes murrab, hambad ristis, läbi patriarhaalse ühiskonna paksu ja vedela. Neid lugusid vägevatest naistest on viimasel ajal olnud palju - filmis "Wonder Woman" ja "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri", sarjas "Big Little Lies" ja "The Handmaid's Tale" - ning ka Michelle Williams kannab selle rolli igati välja. Ta seisab rikaste meeste maailmas sihikindlalt, teda ei suuda murda erinevad manipulatsioonid ja raskused, mida heidavad teele nii pantvangistajad kui ka rikas vanatoi ise. Kohati on küll näha, et lugu Williamsi tegelaskuju taga on liiga ahtake, talle endalegi jääks justkui segaseks, kuidas ta täpselt mängima peaks.

Skemaatilisust ja isegi elutust on "Kogu maailma rahas" tegelikult mitmel pool näha. Paistab välja, et Scotti eesmärk oli teha võimas krimidraama, mispärast jäid kõrvale kesksete tegelaste laiemad taustalood. Võtame näiteks Getty n-ö parema käe Fletcher Chase'i, keda kehastab Mark Wahlberg. Filmist jäi mulje, et tegemist oli suhteliselt juhmi tolkamiga, kes näitas kohati küll üllaid ja maailmaparandajalikke külgi, kuid paistis laias laastus silma lihtsalt tuimusega. Kes ta on, miks ta on, milliste vääruste eest ta seisab? Nendest küsimustest vaadati tema puhul mööda.

Loomulikult, see ongi režissööri valik, kuidas mingit teemat lahata, kuid antud juhul hakkab tervik lohisema just seetõttu, et enamik tegelaskujud jäävad lõpuni välja arendamata, laskmata nende täiel potentsiaalil realiseeruda. Ma usun, et tol hetkel maailma rikkaimaks meheks peetud Getty oli kindlasti väga vastuoluline ja põnev tropp, kelles põrkusid kavalus, ahnus ja südametus, "Kogu maailma raha" maalib temast aga pigem lihtlabase Robert McPardi laadi portree. Karikatuursus võib olla tugevus, Ridley Scott läks sellega aga pisut üle piiri.

Mis siin tegelikult ikka jahuda, kaks tundi A-kategooria meelelahutust pakub film igal juhul, vaatamata mõnedele lihtsustustele. Maailm, kuhu vaataja satub, on põnev ja ilusates toonides, samuti jäävad meelde tugevad kõrvalosad. Säravam neist kindlasti Romain Duris Cinquanta rollis, mängides pantvangistajat, kes hakkab lõpuks kahtlema, mis on õige, mis vale. Suurepärase energiaga mängitud, ta väärinuks veelgi enam ekraaniaega.

Ja kui sellest veel väheks jäi, siis Danny Boyle'i käe all valmib märtsis sari "Trust", kus räägitakse TÄPSELT sama lugu Getty lapselapse röövist. Treileri põhjal tundub, et rohkem on fookus just vanamehel, näidates tema pillavat, ent üksikut elu. Huvitav muidugi, et järsku kaks suurt tegijat sama loo üles korjavad...

PS! Ootame siis ära ka 23. jaanuari, kui kuulutatakse välja Oscari nominendid. Mingile preemiale esitatakse film kindlasti, võit on aga tugevalt kahtluse all, sest Kuldgloobustel jäi film juba tühjade kätega. Paras!tantsupeo esimene etendus

ERR.ee video: XXVII laulu- ja XX tantsupeo teema on "Minu arm"

XXVII laulu- ja XX tantsupeol tähistab Eesti kaht suurt juubelit – 2019. aastal möödub laulupeo sünnist 150 aastat ning 85-aastane tantsupidu toimub kahekümnendat korda. Pressihommikul Eesti teatri- ja muusikamuuseumis avalikustati ka peo nimi ja juhtmõte – "Minu arm".

Endla teater "Itk"

Arvustus. Küll see Alma ütleb hästi!

Uuslavastus
Krzysztof Bizio “Itk”
Lavastaja: Madis Kalmet
Osades: Karin Tammaru, Saara Nüganen, Lii Tedre
Poola keelest tõlkinud Hendrik Lindepuu
Esietendus 20. jaanuaril Endla teatri Küünis

VALDO PANT 90
Ryuichi Sakamoto

Sellist filmi Ryuichi Sakamotost pole varem tehtud

Vähe on filme, mis annavad nõnda hästi edasi seda, kuidas helilooja kuuleb ja tajub ümbritsevat maailma. „Ryuichi Sakamoto: kooda”, mis jõuab ekraanile 24. jaanuaril Kumus, on üks sellistest – usalduslik sissevaade jaapanlase Ryuichi Sakamoto loomingusse. 

"Nihilist.FM FINAL CUT"

Märt Väljataga. Kulmineeruda raamatus

Raamat on tänini kirjanduse peamine kandja, aga nii see ei tarvitse kauaks enam jääda, kirjutab kirjandusteadlane Märt Väljataga värskes Sirbis raamatute "Kivipilvede all. Tekste Värskest Rõhust 2005–2017" ja "Nihilist.FM. Final Cut" võrdluses.

FILM
TEATER
KIRJANDUS
Tammsaare majamuuseum Kadriorus

Tammsaare 140. Kultuuriportaal teeb tähistamisest otseülekande ja videod

30. jaanuaril toimub Rahvusooper Estonias pidulik juubeliaktus, millega tähistatakse A. H. Tammsaare 140. sünniaastapäeva. ERRi kultuuriportaal teeb kell 19 algavast aktusest otseülekande, sündmuse salvestust saab üle vaadata ETV2s reedel, 2. veebruaril kell 21.35. Kultuuriportaal alustab sel päeval ka läbi aasta kestva Tammsaare-teemaliste miniloengute sarjaga.

KUNST
EV100 kunstiprogrammi juubeliaasta avapauk Kumu kunstimuuseumis

Fotod: Kumus juhatati sisse Eesti 100. sünnipäeva kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades.

Arhitektuur
Neeruti mõisa tornikiiver vahetult enne mahaprantsatamist

Muinsuskaitseamet toetab pühakodade taastamist

Programmist „Pühakodade säilitamine ja areng 2014-2018“ eraldatakse 2018. aastal pühakodade restaureerimistöödeks 606 100 eurot, pühakodade kunstivara konserveerimiseks 13 177 eurot, projektdokumentatsioonide koostamiseks 13 700 eurot ning piksekaitsete ja signalisatsioonide paigaldamiseks 11 655 eurot. Aasta jooksul eraldatavate vajaduspõhiste toetuste reservi jääb sel aastal 15 854 eurot.

MUUSIKA
Arvamus
Piret Kärtner.

Piret Kärtner: inglise keel ei anna enam tööturul suurt konkurentsieelist, vaja on osata rohkem

Uues Eesti keelevaldkonna arengukavas ei ole tähelepanu enam mitte ainult eesti keelel kui emakeelel, vaid ka eesti keelel kui teisel keelel ja võõrkeeltel. Üldeesmärk on, et iga Eesti elanik tahab, saab ja oskab kasutada eesti keelt kõikides eluvaldkondades ja valdab võõrkeeli. Rohkemaid võõrkeeli kui ainult inglise, sest haridusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtneri sõnul ei anna inglise keel enam inimestele tööturul suurt konkurentsieelist.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: