Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mark Soosaar: inimene ja loodus põgenevad teineteise eest hirmsa kiirusega

Mark Soosaar
Mark Soosaar Autor/allikas: PM/Scanpix

Kultuurkapitali aastapreemiate jagamisel sai audiovisuaalse kunsti sihtkapitali elutööpreemia režissöör ning Pärnu dokumentaalfilmifestivali eestvedaja Mark Soosaar. Uurisime võitjalt, kuidas on ta rahul praeguse loodusfilmindusega ning millistele Eesti tegijatele hoiab ta pöialt.

Palju õnne Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali elutööpreemia puhul! On selline preemia teile tähtis või olete elu jooksul juba piisavalt kõiksugu tunnustusi saanud?

Tänu heade soovide eest. Eriline ikka. Meenub ühe kolleegi soov - tooge meile lilli siis, kui veel elame ja neid oma silmaga näeme.

Olete aastate jooksul teinud hulgaliselt loodusfilme ning näinud seda maailma seestpoolt, aga millised ajad on praegu loodusfilmis?

Inimene ja loodus põgenevad teineteise eest hirmsa kiirusega. Inimene on oma rumaluses ja kasuahnuses loodusele palju haiget teinud. Kahju, kui loodusarmastus muutub vaid virtuaalseks. Miniturniiri lapsed tundsid paugult ära teles nähtud pingviinide hääled ning jäävad ilmselt vastuse võlgu, kui kuulevad meie oma kosklapoegade piiksumist või kitsetallede virinat.

Mind on huvitanud need inimesed ja rahvad, kes loodusega ühte takti elavad - Lääne-Siberi handid, stepimongolid,  Ameerika indiaanlased nii põhjas kui lõunas ja... üks osa kihnlasi ka! Näete neid mu filmides rääkimas lindude, jaaguaride, kaamelite, hüljestega. 

On teil endal mõni film kusagil küpsemas? Kas võib lähiajal midagi oodata? 

Lõppjärgus on mitmeosaline film Kihnu poistest ja tüdrukutest. Olen erksamaid neist jäädvustanud kuus viimast aastat, küll pilli mängides, küll loodusega kahekõnet pidades.

Mis plaanid on teil Pärnu dokumentaalfilmifestivaliga?

Liikuda ikka edasi narratiivse, haarava dramaturgiaga dokfilmi  suunas ning samas mitte unustada, et ka tõsiteaduslikule dokile tuleb teha teed Eesti ühiskonda. 

Kas inimesed tunnevad selle festivali vastu huvi? On sellel kujunenud maailmas mingi omalaadne saatus?

Minu teada on meie festival ainus maailmas, kus kogu maa saab tänu ETV-le osaleda peakonkursil võistlevate filmide hindamises ning televaatajad otsustavad Eesti Rahva Auhinna laureaadi.

Kuidas Pärnus muidu laiemalt kultuurielus läheb? Toimub seal palju märkimisväärset ja põnevat?

Südasuvel on kultuurimelu tõesti laes. Aga meie probleem on, et see kõik kipub suikuma talveunne, lausa sügisest kevadeni...

Pärnu vajab aastaringseid, suuri rahvusvahelisi projekte. Üks neist on kindlasti Läänemere Kunstisadam, millele paneme nurgakivi 23. veebruaril. 

Kui vaatate kogu Eesti kultuuriruumi, siis on midagi sellist, millest tunnete puudust? 

Solidaarsusest loojate vahel.

On mingeid noori tegijaid, kellele hoiate pöialt ja kellest loodate suurt tähelendu? 

Kelly Sildaru Tallinnast ja Kase Kai Kihnust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: