Sada Eesti mõtet. Mida ei tahtnud vennad Voitkad?

Foto: Ants Liigus/Pärnu Postimees/SCANPIX

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Ülo Voitka:

"Me ei tahtnud minna Punaarmeesse."

Urmas Vadi:

"See Ülo Voitka mõte tundub ehk isegi veidi lihtne, aga see-eest väga selge ja konkreetne. Tänasel päeval on inimeste mõtted enamasti kuidagi nii hägusad, et ei saagi aru, mida keegi tahab või ei taha. Kuigi selle koha pealt, mis puudutab Punaarmeed, on vist enamus ühte meelt, et parem, kui sinna ei pidanud minema.

Muidugi on ka nostalgilisi jutte ja meenutusi Nõukogude armeest, mõni arvab siiani, et tegelikult teeb just sõjavägi poisist mehe. Mine tea, ehk teebki. Aga seda sama vendade Voitkade veendumuslikku mõtet – me ei tahtnud minna Punaarmeese – võib laiendada kogu Eesti ajaloo peale. Läbi sajandite on meie mure olnud see, et peab kellegi võõra pärast sõjaväkke või sõtta minema. 
Ja kes see ikka seda tahab, normaalne inimene ei taha sõdida, ka Voitkad ei tahtnud ja põgenesidki metsa.

Vendadest Voitkadest on saanud sangarid, mõni nimetas neid moosivarasteks, mõni Robin Hoodideks ja vabadusvõitlejateks, kes võitlesid vabaduse eest isegi veel siis, kui Eesti oli juba vaba.

See on huvitav – ehk ei olnudki nende vabadus Eesti vabadus? Mis see nende vabadus siis oli? Ehk oli see nende endi sisemine vabadus? Ehk veelgi selgemalt öeldes, võibolla neile metsas lihtsalt meeldis.

Ja võib-olla ongi kõik meie hädad saanud alguse sellest, kui me oleme pidanud metsast välja tulema? Tundub, et Voitkadega see nii igatahes oli.

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid.

Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: