Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laura Jaanhold toob Tallinna Linnateatris lavale "Preili Julie"

"Preili Julie" prooviruumis Autor/allikas: Siim Vahur

23. veebruaril esietendub Tallinna Linnateatris August Strindbergi "Preili Julie", mille lavastab Laura Jaanhold. Lavastuses astuvad üles Ursula Ratasepp, Kaspar Velberg ja Elisabet Reinsalu.

Jaanholdi arvates suhestub "Preili Julie" ka praegu ühiskonnas teravalt üleval oleva ahistamisskandaalide temaatikaga. ""Preili Julie" ongi seepärast huvitav, et me näeme arengut läbi mingite detailide ja seal on võimalik näha kõikide osapoolte vigu, mitte ainult ühe, kes selle kuhugi viib," lisas ta.

Lavastuse tegevus leiab aset jaaniööl, mil krahv on mõisast lahkunud ning ülemeelikus tujus preili Julie tantsitab ennastunustavalt kõiki teenreid. Ehkki süvauskliku koka Kristini arvates pole kaugeltki tegemist sündsa tegevusega, kutsutakse tema peigmehest mõisateener Jean samuti tantsima. Sellest ei kujune aga mingi tavaline tants – vahekord aristokraadi ja teenri vahel vallandab sündmuste rea, mida keegi enam peatada ei suuda.

Rootsi näitekirjanik August Strindberg (1849–1912) kirjutas "Preili Julie" pea 130 aastat tagasi. Vahetult enne esietendust keelati näidendi avalik esitamine ära ning Rootsis ei jõudnud näidend lavale 18 aastat – esietendus leidis aset alles 1906. aastal.

Lavale astuvad Ursula Ratasepp, Kaspar Velberg ja Elisabet Reinsalu. Lavastab Laura Jaanhold (Endla Teater), dramaturgiks on Paavo Piik, kunstnik Illimar Vihmar, helilooja ja muusikaline kujundaja Taavi-Peeter Liiv, valguskujundaja Emil Kallas ja liikumisjuht Rauno Zubko. Näidendi tõlkis Ülev Aaloe.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: