Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lavakunstikooli tudengid äratavad "Krati" ellu

Ingmar Jõela
Ingmar Jõela Autor/allikas: Siim Vahur

17. märtsil esietendub Hobuveskis Tallinna Linnateatri ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöölavastus "Kratt", mille lavastab lavakunstikooli 28. lennu tudeng Ingmar Jõela.

Kui varasemalt on Eesti publik näinud "Kratti" peamiselt klassikalise või kaasaegse balletilavastusena, siis koreograafi taustaga noor lavastaja Ingmar Jõela toob müütilise tegelase loo lavale sõnalavastusena. "Vahest määras valiku see, et oleme kursusega ise praegu suurel lävepakul, kohe astumas suurde masinavärki täis kõiksugu ühiskondlikke reegleid ja tavasid," põhjendas ta materjali valikut.

"Mulle tundub, et elame ajal, mil kohutavad õudused ei saabu selge plahvatusega, vaid iga saadetud pilk või öeldud-ütlemata sõna loob reaalsuse, milles päriselt elamist me lõpuks ise ei pruugigi tajuda," ütles Ingmar Jõela. "Nagu iga varasem aeg on otsinud enda Kratti, paistis ka mulle, et see müütiline tegelane kehastub praegu hoopis mingil muul kujul," lisas ta.

Lavakunstikooli 28. lennu üliõpilaste iseseisva tööna sündiv "Kratt" ammutab ainest nii mütoloogiast kui teatriloost, kuid otsib muistendites ja balletis kujutatud olukordadele ja tegelastele vasteid meid ümbritsevast reaalsusest. Mis on see vara, mida endale kokku kanname ja mille hävimist paaniliselt kardame? Kui kaugele oleme valmis oma eesmärkide saavutamiseks minema?

"Kui jätta kõrvale kogu materiaalne vara, ahnus ja kõik käega katsutav, haaratav, nõuab sõnadega seletamatu, kahe inimese vahel õhus värelev rikkus, hoopis teistsugust kratti kui miski potist ja luuast tehtud olend," mõtiskles lavastaja Ingmar Jõela.

Eduard Tubina balleti "Kratt" libretost inspireeritud näidendi autoriteks on EMTA lavakunstikooli 28. lennu tudengid Ingmar Jõela ja Priit Põldma. Lavastuse kunstnik on Nele Sooväli, originaalmuusika loob Valter Soosalu, muusikat kujundab Sander Mölder ning valgust Merily Loss. Lavale astuvad EMTA lavakunstikooli 28. lennu tudengid Laura Kukk, Jane Napp, Jaanus Nuutre, Dovydas Pabarčius, Teele Pärn, Sander Roosimägi, Nils Mattias Steinberg ja Markus Truup.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: