Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kadri Karro näitusesoovitused: Novitskova, Lapin ja "Riik ei ole kunstiteos"

Areeni peatoimetaja Kadri Karro andis tänahommikuses "Terevisioonis" kolm soovitust põnevamate näituste kohta, mida lähiajal külastada. Valikusse jõudsid Katja Novitskova neljapäeval avatav isikunäitus ja Leonhard Lapini ülevaatenäitus Kumu kunstimuuseumis ning EV100 raames avatud "Riik ei ole kunstiteos" Tallinna kunstihoones.

Katja Novitskova "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste" KUMUs

"Katja näitus avatakse jah täna, Nii et ma tutvustan näitust, mida ma ise veel näinud ei ole. Aga selle puhul on tegemist Eesti Veneetsia biennaali paviljoni edasiarendusega. Kõiki neid töid, mida sai näha Veneetsias – vähemasti enamikku neist – saab näha ka Kumus. Aga sinna on tulnud juurde ka täiesti uusi asju, ja mis kindlasti muudab seda Kumus nende jaoks, kes on seda Veneetsias näinud, et Kumu on hoopis teistsugune ruum – Kumu 5. korrus – et kui ta Veneetsias oli selline tubanäitus või korternäitus, kus on palju väikseid ruume, kuhu saab ehitada selliseid teistsuguseid ruumisituatsioone, siis Kumu kindlasti annab mingeid uusi võimalusi nii Katjale kui publikule selle vaatamiseks. Näitusega tuleb välja ka raamat, aga sellega läheb natuke aega, see ilmub aprillis."

Leonhard Lapin "Tühjus ja ruum" KUMUs

"Ta loomepärand on nii lai, et kõik võiksid kirjutada raamatu "Minu Lapin". Aga seal Sirje Helme on võtnud kokku tema viiskümmend aastat kestnud loometee ja seal on graafikat, objekte, kuulus "Naine Masin", mida kõik teavad ja on harjunud vaatama. Ma soovitaks vaadata ka, seal videoruumis on mitu sellist arhiivisaadet – ka "Tähelaev" on olnud Lapiniga – seal on väga huvitav saade "Harku '75" näitusest, seda soovitan kindlasti vaadata ERRi arhiivist. Aga Lapini näitus on küll midagi sellist, mida ei tohiks kuidagi vahele jätta. Lapin on ka siiamaani väga tegus, et tal iga natukese aja tagant on jälle kuskil näitus, ta on midagi uut välja mõelnud või näitab oma vanemaid töid, et selles mõttes eelmisel aastal 70-aastaseks saanud väga tegus elav klassik."

"Eesti 100. Riik ei ole kunstiteos" Tallinna Kunstihoones

"Selle näituse pealkiri on tegelikult laenatud ühelt filosoofilt, Hegelilt ja Hegelil tähendas see seda, et riik ei ole kunstiteos sellepärast, et kunstiteos peaks vähemalt püüdlema täiuse poole ja riigil on kindlasti sellised puudused, mida kunstiteosel ei tohiks olla. Aga see selleks, pealkiri on kindlasti lööv ja jääb meelde. See on väga hea näitus väga mitmel näituse pinnal. Kunstihoonel on see ka kõikides galeriides, mis Vabaduse väljaku ääres on – Kunstihoone galeriis, Linnagaleriis ja Vabaduse galeriis. Seal on 25 kunstnikku, neist viis tükki on Eestist. Minu enamik lemmikteoseid asus just galeriides. Nii et ma väga soovitan vaadata Vabaduse galeriis olevat monumendiprojekti, kus on kokku saanud kaks väga erineva taustaga kunstnikku. Üks on pärit Ukrainast, teine Singapurist. Kuraator on Kreeka päritolu, aga Brüsselis elav Katerina Gregos. Et see sama Vabaduse galerii monumendi projekt võiks väga hästi – esiteks ta sobib sinna väga hästi, kuna seal lähistel on üks monument, mis on Eesti rahva seas pakkunud väga palju kõneainet ja kõikidel on selle kohta seisukoht, siis see projekt, mis on Vabaduse galeriis kindlasti natuke sellises humoorikas võtmes käsitleb inimese sellist igikestvat püüdu püstitada monumente erinevatele sündmustele, objektidele, inimestele. Siis soovitan ma kindlasti vaadata Kunstihoones endas Kristina Normani uut videot. Ärge jätke seda vahele, kuigi võib-olla esimese hooga ei leia seda üles. Et see on väga huvitav, seal on kõik need valupunktid, mis inimesi praegu puudutavad – rahvuslus, pagulased, riik kui selline, elamisload, kodakondsus. Igasugused sellised asjad on käsitletud kunstnikele omases võtmes."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: