Arvustus. George FitzGerald teeb kevadheli 2018

George FitzGerald
George FitzGerald Autor/allikas: FB

Uus plaat

George FitzGerald

„All That Must Be“ (Domino)

9/10

Tagasihoidliku ja igati sümpaatse habemiku George FitzGeraldi teine album „All That Must Be“ valab isikupärasesse vormi andergraundklubide anonüümsed meloodiad, annab hinge elektroonikale ning on ühtaegu kohalviibiv ja äraolev. Vaba illusioonidest ning ometi unistav. See on särav näide moodsast intelligentsest elektroonikast, kus rütmide ja meloodia kõrval on oluline roll nii saundil kui kõiksusetunnetusel.

George FitzGeraldi juhtum sobiks mõnele muusikakonverentsile eduloo esitlemiseks. Nullindate alul oli George Londoni plaadipoe Black Market Records müüja. Müüs muudkui plaate ja absorbeeris samas endasse kogu selle pulbitseva suurlinna muusika kui identideediväljenduse, eskapismi ja teraapia erinevaid esinemisvorme ja kujusid. Kuulas sadu plaate, nägi tuhandeid melomaane. Keerutas klubides plaate, kuid oma esimese reliisini ei jõudnud ta siiski kodulinnas Londonis, vaid hoopis Berliinis. Selles metropolis, kus muusikal on lausa eksistentsiaalne tähendus.

2010. aastal ilmus George FitzGeraldil peamiselt post-dubstep'ile spetsialiseerunud leibli Hotflush all esimene 12-tolline singel ning siis hakkasid asjad edasi liikuma. Singleid, remikse ja EP-sid tuli robinal. Eks neid ole tänagi päris tore kuulata, kuid kümnete tuhandete analoogsete poolanonüümsete elektroonilise tantsumuusika reliiside seas nad siiski millegi erilisega esile ei küüni, tuleb tunnistada. Stiililiselt kulges FitzGerald toona tech-house’ist UK garage’ini. Vahetas plaadifirmasid ja tegi aina muusikat.

Midagi seal siiski leidus. Ehk oli see omamoodi atmosfääriline meloodilisus, millega George jäi kõrva õigetele meestele, ning kõik see viis lõpuks lepinguni Londoni indie-firmaga Domino Records. Domino tütarettevõtte Double Six all ilmus George FitzGeraldil aastal 2015 debüütalbum „Fading Love“ ning korraga rääkisid kõik uuest andekast DJ-produtsent-muusikust. „Fading Love“ on korralik ja teenitult kiidetud album, kuid värske „All That Must Be“ on midagi enamat. Üks eredamaid näiteid sellest, mida suudab ajavaimuga teha elektrooniline muusika XXI sajandi teise dekaadi lõpul.

George FitzGerald on Londonis tagasi. Ta on saanud isaks. Ta on muutunud isiksusena, on muutunud muusikuna. Käekiri on läinud kindlamaks, detailid lihvitumaks, sõnum selgemaks. Kõik on täpselt paigas. Sämplid on seal, kus olema peavad, millelgi ülearusel kohta pole. „All That Must Be“ on meistriteos: midagi pole puudu, midagi pole üle. Kaasa teevad Bonobo, Lil Silva ja Tracey Thorn.

Avapala „Two Moons Under“ algab kaootiliste helidega, linnafoon, üksikud inimhääled. Mootorimüra. Vaikselt jõudu koguv sündiheli, juppideks lõigatud eristamatu sõnumiga vokaalsämplid. Hääl kui instrument, süntesaator kui vahend. Lukuaugust paistab terve maailm. Panoraamist saab kaleidoskoop. 

„Frieda“. Meloodilised sündirifid ja atmosfääriline techno. Öö, tehisvalgus, teekond. Varjud ilmuvad ja kaovad, inimesed tekivad ja haihtuvad olematusse. Miski pole stabiilne, midagi pole kindlat. Üksindus keset miljoneid, keskpunkt keset universumi. Frieda on muide ka George’i kaheaastase tütre nimi.

Kõik albumi kümme pala on osa tervikust, mis omakorda on osa veel suuremast tervikust. Intiimne sünteetiline pop, melanhoolne ja liigutav. Elektroonika taga on alati inimene, inimese taga elektroonika. George FitzGerald on mingil müstilisel moel helidesse talletanud täpselt 2018. aasta kevade vaimu. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: