Hendrik Toompere: ühiskonnale ei ole tõde absoluutselt oluline

19. aprillil esietendub Eesti Draamateatris lavastus "Saade", milles selgitatakse, milliseid teid mööda ekraanikangeliasi leitakse ja lugusid kujundatatakse. Lavastajaks on Hendrik Toompere, kes on ise ka üks peaosalistest.

Film noir'i stiilis lavastuse aluseks on eduka prantsuse ärimehe ja draamakirjaniku Michel Vinaveri näidend, mis 1990ndal aastal pärjati maineka Moliere'i auhinnaga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Keskealiste töökaotusest rääkiva tele-show ettevalmistuse käigus mõrvatakse üks võimalik peategelane. Paralleelselt hakkab jooksma nii mõrva uurimine kui ka saate päästmine. 

Lavastaja Hendrik Toomere sõnul oli tema jaoks kõige olulisem asi selle teksti ja lavastuse juures, et ühiskonnale ei ole tõde absoluutselt oluline. "Ei ole seda tõde kellelegi vaja, tähtis on hoopis oma teemadega enda positsiooni kehtestamine," ütles ta ja tõi välja, et kohati võib asi olla väga naljakas ja järgmisel hetkel äärmiselt jube. "Ta balansseerib erinevate maailmade piiril."

Osatäitja Harriet Toompere sõnul näitab "Saade" justkui inimeste toitumisahelat. "Mida õnnetum, kurvem ja katkisem on inimene, seda parem saade meil tuleb," ütles ta.

Näidendi autor on jätnud lavastajale ja näitlejaile suure vabaduse oma loo tõlgendamisel. "See näidend on kirjutatud ilma kirjavahemärkideta, nii et kogu see unenägu, mis seal toimub, tuli kõigepealt selgeks lugeda, et mis see suhete virvarr endast kujutab."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: