Vilniuses avatakse 13. Balti triennaali "Unusta tont" esimene näitus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
13. Balti triennaal Vilniuses Autor/allikas: Kaasaegse kunsti Eesti keskus

Reedel avatakse Vilniuse kaasaegse kunsti keskuses (CAC) 13. Balti triennaali "Unusta tont" esimene näitus, millega kaasneb performance- ja publikuprogramm.

13. Balti triennaal, pealkirjaga "Unusta tont" on 2018. aasta suurim rahvusvaheline kunstifestival Baltimaades. 1979. aastal asutatud Balti triennaali ajaloos on see esimene kord, kui näitust korraldavad kõik kolm Balti riiki üheskoos - varasemalt on triennaal toimunud ainult Vilniuse CAC-s.

Triennaal avatakse 11. mail Vilniuse kaasaegse kunsti keskuses, 29. juunil Tallinna kunstihoones ja 21. septembril kaasaegse kunsti keskuses Riias. Kõik näitused on erinevad, koondudes sama peakirja alla nagu ühe raamatu eri peatükid.

Triennaali kuraator on Vincent Honoré. Kokku osaleb 13. Balti triennaalil üheksa Eesti kunstnikku, Vilniuses näeb Katja Novitskova ja Anu Põdra teoseid.

Vilniuse näitusel osalevad kunstnikud: Caroline Achaintre, Evgeny Antufiev, Korakrit Arunanondchai, Darja Bajagić, Olga Balema, Nina Beier, Huma Bhabha, Dora Budor, Miriam Cahn, Jayne Cortez, Melvin Edwards, Daiga Grantina, Max Hooper Schneider, Anna Hulačová, Pierre Huyghe, E'wao Kagoshima, Sanya Kantarovsky, Ella Kruglyanskaya, Benoît Maire, Katja Novitskova, Pakui Hardware, Anu Põder, Laure Prouvost, Ieva Rojūtė, Rachel Rose, Augustas Serapinas ja Michael E. Smith.

13. Balti triennaali kolm näitust otsivad vastuseid samale küsimusele: mida tähendab kuuluvus killustatud identiteetide ajastul. 13. Balti triennaal toob Tallinna, Vilniusesse ja Riiga tunnustatud rahvusvahelisi ja kohalikke kunstnikke, kes mõtestavad kuuluvuse mõistet, lähtudes nii üksikisiku rollist 21. sajandil kui ka Balti riikide eripärasest asukohast Euroopa kaardil ja ajaloos.

Vilniuse näituse on kujundanud arhitekt Diogo Passarinho eesmärgiga suurel määral muuta ja taasluua kogu CAC mastaapne näituseruum. Väga paljud teosed on tellitud spetsiaalselt selleks näituseks: Tšehhi kunstnik Anna Hulačová on loonud purskkaevu kujulise monumendi, Horvaatia kunstnik Dora Budor on võtnud üle siseaia ja muutnud selle futuristlikuks maastikuks, kus elavad robotloomad; Leedu kunstnik Augustas Serapinas on töötanud kohaliku kogukonnaga, et uurida tuumatööstuse pärandit; Prantsuse kunstnik Laure Prouvost on loonud suure maastikku meenutava installatsiooni, Läti kunstnik Ieva Rojūtė on loonud kaks uut seinamaalingut. Nii demonstreerib Balti triennaal ühtlasi joonistuste, maalide, installatsioonide, videoteoste, muusika, tekstide ja performance'ite kaudu meie aja kunsti erinevaid väljendusvahendeid.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: