Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Helget suvist hiphop-folki Tinturalt

"Terevisioon" Autor/allikas: Remo Tõnismäe

Uus plaat

Tintura

"Ebaõiglase uni" (ise välja antud)

8/10

:

Etteruttavalt võib öelda, et kui Curly Strings, Trad.Attack! või Puuluup kõnetavad, siis on mõistlik antud arvustuse lugemise kõrvale kohe mängima panna ka Tintura värske album. Kui ei kõneta, siis Tinturale võiks võimaluse anda ikka, sest folgi kohtumine hiphopi rütmide ja popmuusika kergusega kostub "Ebaõiglase unes" helgelt ja hooajale omaselt – suviselt.

Tintura kolmik Lauri Täht, Karoliina Kreintaal ja Taavet Niller (kes ka Curly Stringsis kontrabassi mängib) on uuele albumile "Ebaõiglase uni" loonud kümme lugu – tuntuim neist ehk "Liisa pehmes süles" (vaadake alt "Terevisiooni" esinemist) kus kohtuvad Kreintaali kaunis vokaal ning Lauri Tähe meisterlik plaadikeerutusoskus. Täht on ka ise öelnud, et tema jaoks on oluline luua muusikat, millel on eriline või originaalne kõla ning Tintura plaadil omanäolisusest puudu ei tule. Kolmik katsetab julgelt nii vokaali, instrumentaali kui žanritega, mis kohati teebki nende muusika liigitamise keeruliseks, kuid kas selleks on üldse ilmselgelt vajadust? 

Plaadi nimiloo "Ebaõiglase uni" algustaktid viivad kuulaja tähelepanu loo detailide juurde ja need avalduvad mitmes kihis – veel enne vokaalse jämmi kuuldavale tulekut saab kuulaja nautida Hiiu kandle, kontrabassi ja löökpillide põnevat kombot. Kusjuures vokaalne improvisatsioon ilmneb teisteski lugudes ja sellelt plaadilt ei leia kauges-külas-vanaema-juures-tüüpi hümni, mida iga eestlane tahes või tahtmata oskab kaasa laulda.

Kui albumi teised lood, eriti pala "Moekohv," mis on väidetavalt kirjutatud energiajoogibaasilt, on ideaalseks teekonnaks Viljandi Folgile, siis loodetavasti "Kadhja" lisavad Eesti DJ-d listi suvepidudel mängimiseks. "Kadhja" tuletab meelde HU? "Linnasuve laulu" ja toob esile, et Tintura muusika on selgelt tunnetuslik ja üles ehitatud helide tajumisele ning tasakaalule – esile ei tungi ei vokaal ega instrumentaal, vaid tuled pööratakse laval austavalt kord ühele, kord teisele poole ning siis tullakse kokku ühiselt kummardama ja publik tänab triot sama sooja aplausiga nagu on see album. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: