Lavale jõuab Eesti teatrite ühissarja eelviimane lugu

Nargenfestival ja Eesti Draamateater toovad välja eelviimase lavastuse Eesti teatrite ühissarjast "Sajandi lugu". Andrus Kivirähki "Isamaa pääsukesed" on pühendatud käimasolevale kümnendile ja teeb kummarduse vapratele prouadele, kes meestest tühjaksjooksnud maakohtades ise Eesti elulusti ülal hoiavad.

Ehkki külas pole ammu enam juuksurit, pagarit ega postkontorit, nõukaaegse kultuurimaja katus jookseb läbi ja kempsupott streigib, hoiavad kohalikud naised ülal nii käsitööklubi, rahvatantsurühma kui ka näiteringi Virmaline. Asi läheb keeruliseks alles siis, kui Eesti 100. sünnipäevaks kirjutatud Vabadussõja aineline muusikal nõuab lavale ka hakkamist täis noori mehi, kirjeldas "Aktuaalne kaamera" lavastuse sisu.

"Üks asi, miks ma selle kirjutasin, on see, et ma sõidan hästi palju mööda Eestimaad ringi, käin koolides, raamatukogudes ja ma olen täiesti vaimustuses nendest prouadest, kes elavad Eestimaa väikestes kohtades ja hoiavad seda Eestimaad elus. Nii et see minu tükk on suur lugupidamisavaldus ja tõesti väga siiras neile," selgitas Kivirähk.

Näiteringi proovides hekseldatakse mõnuga läbi ka kõik kohalikud uudised.

"Eks ta Kivirähul on natukene üle võlli. Asjad on muutumas ja muutuvad, aga teisest küljest, mõned asjad on ikka hullud. Hull on see, kui paljud mujal töötavad ja maal töökohti napib - see on üks asi. Teisest küljest see Kivirähu rõõmsameelsus sellest küljest, kuidas naised ikka elu või ohjad enda kätte võtavad, on turgutav, ütleme niimoodi," rääkis lavastaja Priid Pedajas.

"Isamaa pääsukesi" mängitakse juunis ja augustis Keila kultuurikeskuses ja Naissaarel Omari küünis.

Osades Ülle Kaljuste, Marta Laan, Viire Valdma, Maria Klenskaja, Ester Pajusoo, Teele Pärn, Tiit Sukk, Christopher Rajaveer, Tõnu Oja, Taavi Teplenkov, Tõnu Kark, Karmo Nigula.

Näidendi lavastas Priit Pedajas. Muusikalised kujundajad on Tõnu Kaljuste ja Tõnis Kõrvits.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: