Helilooja Jüri Reinvere teosed tulid Saksamaal esiettekandele ({{commentsTotal}})

Jüri Reinvere.
Jüri Reinvere. Autor/allikas: Eleanor Boileau Clarke

Frankfurdis asuv Euroopa Keskpank keskendub oma kultuuriprogrammis erinevatele maadele. Juunikuusse oli kavandatud Eesti-teemaline üritus. Sellega seoses tellis Frankfurdi lähistel asuv kuulus muusikainstitutsioon, Kronbergi Akadeemia helilooja Jüri Reinverelt avamistseremooniale heliteose. Jüri Reinvere on esimene eesti helilooja, kellelt Kronbergi Akadeemia on uudisteose tellinud.

Kronbergi Akadeemia on maailma üks prestiižsemaid keelpillikõrgkoole, kus on õppinud mingil ajal praktiliselt kõik maailmaklassi keelpillisolistid. Kooli rajas Mstislav Rostropovitš, õppejõudude hulka kuuluvad Gidon Kremer, András Schiff, Juri Bašmet, Tabea Zimmermann jpt.

27. juunil toimunud avamisüritusel pandi üles ka Eesti kunstnike Marko Mäetamme, Kaido Ole, Krista Mölderi, Katja Novitskova jt tööde näitus. Avamisel kõnelesid Euroopa Keskpanga president Mario Draghi ja Eesti Panga president Ardo Hansson. Kontserdil kõlasid Kronbergi Akadeemia vilistlaste esituses IV osa Schuberti "Forelli" kvintetist ja Jüri Reinvere teose "Flüchtig, für immer" esiettekanne. Reinvere teoses viib mõtteline seos sellesama Schuberti tuntud kammerteoseni. Reinvere teos on nagu kommentaar, laiendus või kokkuvõte sellest teosest meie ajas.

Kontserdisaal Kissinger Sommeril.

Teine Jüri Reinvere teose esiettekanne kõlas festivalil "Kissinger Sommer". Tegu on juhtiva Saksa muusikafestivaliga, kus selleaastaste esinejate hulgas on Paavo Järvi koos Bremeni Kammersümfoonikutega, tuntud pianist Alice Sara Ott jpt. Reinvere teos "Bleicher karneval" oli tellitud festivali Lied'ile pühendatud sektsioonile.

Teose esitasid 30. juunil Viini Volksoperi solist Caroline Melzer ja festivali Lied'i sektsiooni kunstiline juht Axel Braun. "Bleicher karneval" on kolmeosaline teos, mille kahe osa teksti autoriks on helilooja ise, üks tekstidest pärineb Sylvia Plathilt. "Bleicher karneval" on kui murtud unistuste kogu: omanäoline maalitriptühh jõulupildiga, kus talved on muutunud soojaks ja emad loobuvad oma lastest.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: MuusikaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: