Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jüri Reinvere orkestriteosed kanti ette Soomes ja Saksamaal

Jüri Reinvere
Jüri Reinvere "Through a Lens Darkly" Helsingi ettekanne. Autor/allikas: Muusika

Soome Raadio sümfooniaorkester esitas 12. oktoobril Helsingi Musiikkitalos oma hooajakava reedeõhtuste sümfooniakontsertide sarjas Jüri Reinvere orkestriteose "Through a Lens Darkly" noorema põlvkonna andeka dirigendi Anna-Maria Helsingi juhatusel. "Through a Lens Darkly" on Göteborgi sümfoonikute tellimus Ingmar Bergmani 100. sünniaastapäeva tähistamise pidustusteks ja tuli esiettekandele tänavu veebruaris.

Jüri Reinvere oli Ingmar Bergmani lähedane tuttav. Kokkupuuted ja vestlused temaga on sügavalt mõjutanud tema loomemaailma. Reinvere on Bergmanit nimetanud ka oma mentoriks, nende suhtlus polnud aga mitte õpetaja-õpilase suhe, vaid ka muusikakunsti vallas mõtete vahetamine. Muusika oli kunst, mida kuulus režissöör kirglikult armastas ja millest huvitus.

Dirigent Anna-Maria Helsing ütles kontserdijärgselt, et "Through a Lens Darkly" on kõrgprofessionaalne teos, mis oma olemuselt on ka nagu narratiiv või film. Ta tõi esile loo väga tugevat dramaturgiat. "See on tehniliselt väga nõudlik teos, kirjutatud orkestrile ilma hinnaalanduseta. Aga kuna see on nii hea muusika, siis tegime orkestrantidega kõik, mis suutsime. See on teos, mis kord-korralt kasvab ja loob uusi kujundeid ning paneb palju üle järele mõtlema. Ma tajusin, et orkestrile lugu meeldis ja muidugi oli mul seda äärmiselt põnev teha."

Teose "Through a Lens Darkly" pealkiri seostub nii Bergmani kui ka Käbi Lareteiga, teise Jüri Reinverele olulise inimesega. Ühest küljest vihjab see Bergmani filmile "Nagu peeglis", mis on pühendatud Lareteile ning samas ka Laretei raamatule "Otsekui tõlkes". Reinvere ise on kirjeldanud oma teost kui psühholoogilist narratiivi, mis pole otseselt programmiliselt seoses ühegi Bergmani filmiga, kuid mille situatsioonides ja sõlmpunktides on sarnasust Bergmani filmides aset leidvatega.

Kontserdi Musiikkitalos kandis üle Soome telekanal YLE Areena ja raadiokanal YLE 1. Kontserdi teises osas soleeris Dvořáki tšellokontserdis soome rahvusvaheliselt üks tuntumaid tšelliste Arto Noras.

Reinvere teoseid esitati samal ajal mujalgi. Saksamaal mängis NDR Raadio sümfooniaorkester Ameerika dirigendi Robert Trevino juhatusel tema teost "Norilsk. The Daffodils", seda kontserti kandis üle Norddeutscher Rundfunk Kultur. Teos "Norilsk. The Daffodils" kuulub Reinvere teoste hulka, kus ta kasutab muusikas tekste. See on eleegiline teos, surmaune hällilaul, kus Reinvere soomekeelset luuletust loeb lindil Hanna Liinoja.

Ees seisab aga üha uusi ettekandeid: Reinvere Topeltkontserti kahele flöödile esitatakse novembri lõpus New Yorgis. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: