Rakvere Teater lendas Kanadasse

Rakvere teater naases tööle
Rakvere teater naases tööle Autor/allikas: Roomet Villau

Rakvere Teatris kevadel Üllar Saaremäe käe all esietendunud lavastus "La h us" valmis Eesti õppetöö keskuse (Estonian Study Center) ja väliseesti muuseumi (VEMU) tellimusel kingitusena Eesti vabariigi 100. aastapäevaks. Lavastuse trupp koos lavastajaga sõitsid Kanadasse, et anda sealsetele väliseestlastele kaks etendust.

Algatus välis-Eesti teemade käsitlemiseks teatris tuli Kanada kogukonna poolt, kes osalesid näidendi valmimises idee pakkumistest praktilise arhiiviabini.

Autor Liisi Rohumäe tegi uurimistööd Torontos Tartu Kolledži juures asuvas VEMU arhiivis. Samas kohas, kus toimub näidendi "La h us" tegevus.Lavastus räägib eestlastest võõrsil ja kodus läbi ajaloo tänase päevani.

Rakvere Teatri koostöö eestlaste kogukonnaga Kanadas on aastatepikkune. Teater sõidab lavastusega Torontosse kolmandat korda. Esimest korda anti etendusi lavastusega "Tuulte pöörises" 2012. aastal ning teist korda viidi üle ookeani "Leegionärid" 2015. aastal.

Esimesed gastrollid jõudsid ka USAsse ja nende initsiaator oli eesti juurtega emeriitprofessor Nils Riessiga, kes töötas Ohio Põhja Ülikooli (ONU) kunstide ja teaduste akadeemias. Professor Riess on mitmete eesti kultuuriinimeste esinemiste vahendajaks USAs ja Kanadas. Tänaseks on Nils Riess aktiivsest õpetajatööst taandunud, aga sidemed Rakvere Teatri ONU teatriosakonna vahel on endiselt aktiivsed. Ülikooli tehnikud tagavad etenduste tehnilise toe ja on valmistanud lavastuse dekoratsioonid.

Lisaks sellele vahetatakse igal aastal tudengeid ja teatritöötajaid: ühel aastal tulevad nende üliõpilased Rakvere teatrisse praktikale ning teisel aastal sõidavad Rakvere teatri tehnilised töötajad sinna, et tutvuda sealse erialaõppega.

Etendused toimuvad 20. ja 21. septembril Toronto Tartu Kolledžis. Lisaks ootavad truppi ees kohtumisõhtud eakate kodus Ehatare ning eesti pühapäevakoolis.  Teatritrupp on tagasi 23. septembril. Eesti on lavastuse "Lahus" trupp taas publiku ees 6. oktoobril.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: