Merike Estna uued maalid jõudsid Londonisse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Merike Estna näituselt
Merike Estna näituselt "Dawn of the Swarm" Autor/allikas: Karel Koplimets

20. septembril avab maalikunstnik Merike Estna Londonis, galeriis Bosse & Baum isiknäituse "Dawn of the Swarm", mis jääb avatuks 3. septembrini. Londonis on esindatud spetsiaalselt selleks näituseks valminud uus maaliseeria. Lisaks saab näha ka 13. Balti triennaali Tallinna peatüki näitusel Kunstihoones väljas olnud keraamilist põrandat ning mesilasvahast küünlaskulptuure, mida Estna esitles oma suvisel isikunäitusel Riias, Kaasaegse Kunsti Keskuses Kim?.

Koos isiknäitusega ilmub ka Estna viimase kolme aasta teoseid sisaldav trükis "Dawn of the Swarm", mida raamatu kirjastaja Lugemik esitleb septembris New York Art Book messil. Raamatu on kujundanud Ott Metusala.

"Nostalgia ja teatav romantilisus on Merike Estna loomingus olnud läbiv juba tema esimestest teostest saati, kuid nüüd on see teravamalt hakanud välja joonistuma teatavate vastandite väljatoomise näol. Estna loomingus kumab läbi mänguline tehnoromantism, mis ühelt poolt esitab küsimuse tehnoloogia üha suurenevale ja ülevõtvale rollile ja pidevale toimemehhanismide kiirenemisele, mida Estna siis vastukaaluks traditsionaalsete manuaalsete ja aeganõudvate tehnikatega tasakaalustab."

"Estna viimase aja loomingus on aina rohkem näha teatavat nõialikku atripuutikat, kus ta kasutab elemente loodusest ning muudab need orgaaniliselt oma installatsioonide osaks. 13. Balti Triennaali jaoks valmimud teos "an egg, a larva, a nymph", mis koosneb suureformaadilisest maalist seinal, 4260 käsitsimaalitud keraamilisest glasuurplaat-põrandast, üheksast vaasist, millesse on asetatud mesilasvahast küünlad ja alasti mehest, kes plaatidel naudiskledes veini joob, on ta selle teemaga veel kaugemale läinud ja heitnud pilgu ka eesti mütoloogiasse. Estna visuaalkeelde on taasilmunud loomad, kuid seda siis enam mitte sellisel muinasjutulisel kujul nagu ta loometee alguses vaid jõuliste ning nõiduslike müütiliste tegelastena."

"Estna visuaalkeel on muutunud lõõmavalt värviliseks ja see viitab traditsionaalsetele käsitöö mustritele, kus ei peljatud kasutada tugevaid puhtaid värve, temaatikas kasutab ta elu, surma, ringluse ja transformatsiooni teemat."

– Maria Arusoo, esseest raamatus "Dawn of the Swarm", 2018

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: