NUKU teatris esietendub Taavi Tõnissoni tõlgendus Kafka romaanist "Protsess"

Fotol TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengid ja lavastaja Taavi Tõnisson.
Fotol TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengid ja lavastaja Taavi Tõnisson. Autor/allikas: Marie Anett Heinsalu

Pühapäeval, 11. novembril esietendub NUKU teatris Franz Kafka romaanil põhinev lavastus "Protsess", mis valmis koostöös Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiaga.

Lavastus räägib maalt linna tulnud ambitsioonikast noormehest Josef K.-st, kelle elus on kõik hästi kuni tema 30. sünnipäeva hommikuni, mil tema ukse taha ilmuvad pangaametnikud esitavad talle süüdistuse. Algab kohtuprotsess, kus süüdistataval pole aimugi, milles teda süüdistatakse. Lavastaja Taavi Tõnisson on vorminud loo psühholoogilist, füüsilist ning nuku- ja visuaalteatrit siduvaks noortelavastuseks, mis käsitleb inimeseks olemise baasteemasid.

Tõnisson peab Franz Kafka "Protsessi" äärmiselt mitmekihiliseks ja tähenduslikuks mõistulooks, mille interpreteerimiseks on tema sõnul lõputu hulk võimalusi. "Mulle on tundunud, et selle loo fookuses on inimhinge terviklikkuse probleem. Öeldakse, et oma südames tunneme alati ära, kui käitume valesti, aga me õpime südame häält vaigistama, end välja vabandama ja õigustusi leidma."

Lavastaja nägemuse Kafkast toovad publiku ette koos NUKU teatri näitleja Liivika Hanstiniga 2019. aasta kevadel teatrikunsti eriala lõpetavad üliõpilased, kellele on lisaväljakutseks rollide vahetamine eri etendustel, mis võib omakorda anda vaatajale tegelastest olulisel määral erinevad tõlgendused.

Josef K. üks osatäitjatest Kristjan Poom leiab, et Kafka "Protsessi" fenomen seisneb selle tõlgendusvõimalustes. "Seal on segamini metafüüsiline allegooria ja tegelase lugu, aga kumbagi neist ei saa üks-üheselt mõista." Kursusekaaslast Loviise Kapperit köidab selle loo puhul tema absurdsus. "Ma ei saanud lõpuni aru, kas see on päriselt või on kõik ainult Josefi peas või mingi jabur unenägu või veider fantaasia," lisas Kapper.

NUKU teatri näitleja Liivika Hanstin, kellele on antud võimalus töötada koos 13 uue lavapartneriga teatritudengite näol, peab igaühte neist noortest omanäoliseks ja põnevaks isiksuseks. "Võin öelda, et see on olnud üks loomingulisemaid prooviperioode, kus kogu trupp on keskendunud ja kaasa mõtlev, katsetav ja avatud, partnerit toetav, täis nooruslikult rikkumata idealismi – ja see on ääretult nakkav."

Esietendus toimub 11. novembril kell 19 NUKU teatri väikeses saalis. Sellel sügisel mängitakse lavastust viiel korral, 11., 13., 14., 15. ja 16. novembril, järgmised etendused toimuvad järgmise aasta algul.  

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: