Ilmus raamat pärast Teist maailmasõda Kanadasse emigreerunud Eesti arhitektidest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arhitekt Uno Prii looming Torontos, 44 Walmer Road.
Arhitekt Uno Prii looming Torontos, 44 Walmer Road. Autor/allikas: Kaido Haagen

Eesti Arhitektuurimuuseumi raamat "Uude Maailma: Eesti arhitektid Torontos" annab esimest korda põhjaliku ülevaate pärast Teist maailmasõda Kanadasse emigreerunud Eesti päritolu arhitektide loomingust ja elukäigust.

Teoses keskendutakse eelkõige Eestis sündinud arhitektidele, kelle karjääri või õpingud Euroopas katkestas sõda, ning neile, kes omandasid arhitektikutse Kanada ülikoolides sõjajärgsetel aastakümnetel. See oli aeg, mil Uude Maailma voolas kokku erinevaid rahvaid ja palavikulise tempoga kasvanud Torontost sai tänaseks tuntud multikultuurne metropol, mis oli ühtlasi kõige olulisem eestlaste keskus väljaspool kodumaad.

Raamatu koostaja Jarmo Kauge sõnul mängisid linna arhitektuuripildis teiste seas olulist rolli just eestlastest arhitektid. "Nende trump oli Euroopa haridus ning sõjajärgne praktika Soomes ja Rootsis. Sellelt aluselt lõid eesti arhitektid kohalikus arhitektkonnas aktiivselt kaasa, õpetades sealsetes ülikoolides ning kavandades märkimisväärsel hulgal hooneid, mis püsivad tänaseni auväärsel kohal Toronto linnaruumis."

Arhitektuurimuuseumi eesmärk oli kaardistada seni väheuuritud materjali ning täita ammune lünk Eesti arhitektuuriajaloos. Nimed nagu Mihkel Bach (1916–1972), Ants Elken (1917–2011), Uno Prii (1924–2000), Elmar Tampõld (1920–2013), Taivo Kapsi (1935–1967) ja Henno Sillaste (1936–2013) on Torontos tuntud ja nende loomingut teatakse erialaringkondades hästi. Eriline menu on saatnud Uno Priid, kelle 1960. ja 1970. aastate lennuka modernismi võtmes hooneid avastavad üha uued põlvkonnad ning tema loomingut on võetud kaitse alla rohkem kui ühegi teise kanada arhitekti oma. Väga olulist rolli skandinaaviapärase moodsa arhitektuuri levikus mängisid Mihkel Bach ja Ants Elken, kes töötasid Toronto Ülikooli õppejõududena, populaarsest figuurist Elkenist sai 33-aastase ülikoolikarjääri jooksul ka professor.

Raamatus annavad eri taustaga autorid ülevaate nii laiemast ajaloolisest kui ka poliitilisest kontekstist (Piret Noorhani), Toronto sõjajärgsest linnaruumilisest arengust (Graeme Stewart ja Evan Manning) ning olulisematest eesti arhitektidest ja nende loomingust (Jarmo Kauge) Torontos. Raamatu võtavad kokku isiklikuma alatooniga esseed kahest kõige mõjukamast arhitektist: Uno Priist (Alfred Holden) ning Elmar Tampõllust (Thomas Tampold).

Raamatut täiendavad Kaido Haageni fotod eestlaste hoonetest tänases Torontos.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: