Marko Mäetamme jt "Üks kuu Kanadas" toob kokku kolme põlvkonna maailmapildi

Marko Mäetamme, Rita Bozi ja Ken Cameroni näitus
Marko Mäetamme, Rita Bozi ja Ken Cameroni näitus "Üks kuu Kanadas" Tallinna Kunstihoones.

Marko Mäetamme, Rita Bozi ja Ken Cameroni uus näitus Tallinna Kunstihoones räägib Marko Kanadas elanud vanaisa mälestuse abil sõjapagulusest, väliseestlusest ning Nõukogude Liidu ja Lääne mentaalsest konfliktist. Paljudele eestlastele tuttav narratiiv toob kokku kolme põlvkonna maailmapildi, mille põrkumistes on ka huumorit.

Näitus "Üks kuu Kanadas" jutustab videote, installatsioonide ja tekstide abil loo, kuidas kunstniku isa külastas 1978. aastal Torontos elavat vanaisa. See oli nende esimene ja viimane kohtumine pärast 1944. aastat.

"Minu peas on see müütiline vanaisa elanud terve mu teadliku elu. Isa reisist alates said mu elu lahutamatuks kaaslaseks kõikvõimalikud Kanada lood ja sealt kaasatoodud mateeria. Arvan, et isegi joonistama hakkasin ma suuresti nendest imelistest välismaa asjadest ja ajakirjadest inspireerituna," kirjeldas Mäetamm.

Austusavaldusena oma isale sündis ka näitus. "Mu isa rääkis oma Kanada lugusid kuni elu lõpuni. Aastast aastasse. Samu lugusid, väikeste variatsioonidega. Ja ühel hetkel tundsin, et ma pean nende lugudega midagi ette võtma."

Marko Mäetamm astub näitusel üles koostöös Kanada näitekirjaniku ja lavastaja Ken Cameroni ning Ungari juurtega Kanada kirjaniku, etenduskunstniku ja terapeudi Rita Boziga.

"Sõda rebib lõhki pered ja jätab jälje järeltulevatele põlvkondadele," tõdes Bozi. "Kui olin selle kurva põgenemislooga rahu sõlminud, võisin keskenduda Nõukogude Liidus lõksus oleva poja kummalisele olukorrale, kui ta sai 1978. aastal viisa, et oma isale külla sõita. Kui pentsik võis see maailm talle paista. Juhtumisi kolisin minagi 1979. aastal Torontosse ning kogesin vahetult tollast kultuurilist ja ühiskondlikku maastikku. See andis mulle eelise, mõeldes, mida Marko isa võis sel veidral Kanadamaal näha ja tunda."

"Üks kuu Kanadas" ei ole sirgjooneline ajalooline dokumentalistika, vaid segu teismelise Karksi-Nuia poisi Marko fantaasiarikkast ettekujutustest, isa räägitud lugudest ja vanaisast teada olevate faktide fragmentidest. Näituses seguneb suuline ja reaalne ajalugu, mentaalne Ida ja Lääs. Hoolimata kergesti samastutavast perekonnaloost ei rõhu kunstnikud lihtsalt nostalgiale.

"Lood, mida me endist jutustame, vormivad meid. "Üks kuu Kanadas" on paljuski irooniline ja humoorikas läbilõige lugudest, mida me Marko ja Ritaga oleme endile jutustanud veidrast võõrast maast meie ühises kujutluses." märkis Ken Cameron.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: