Narva volikogu kärpis tugevalt kultuuripealinna taotluse koostamise eelarvet

Narva kandideerimisel Euroopa kultuuripealinnaks on tekkinud esimene tõsine tõrge, sest Narva volikogu kärpis tugevalt kultuuripealinna taotluse koostamise eelarvet.

Narva tuleva aasta eelarve on 89 miljonit eurot. Kultuuripealinnaks kandideerimise kuludeks küsis linnavalitsus aga 210 tuhat eurot. Volikogu soostus andma vaid kolmandiku, kuna sooviks saada paremat ülevaadet, kuidas kultuuripealinnaks taotlemise raha kulutama hakatakse. Volinike arvates paanikaks põhjust pole ja Narva kandideerimisest ei loobu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Täna eraldatud rahast jätkub selleks, et kuulutada välja riigihange ja saada pakkumised taotluse koostamiseks. Praegu pole me veel aru saanud, kuidas on taotluse eelarve koostatud. Sooviksime põhjalikumaid selgitusi ja näha milliseid reaalseid samme hakatakse tegema," ütles Narva volikogu aseesimes Larissa Olenina.

"Eelmisel aastal eraldasime märkimisväärse summa raha, riigihanke tulemus oli 20 000 võrra väiksem, kuid me ei saanudki vastust, millistele üritustele see 20 000 kulutati. Sama puudutab ka esitatud projekti, me nägime seal palju kulutusi, mis vajavad selgitust. Seepärast, niipea kui korraldame riigihanke, näeme hanke võitnud firma pakkumist ja kui läheb vaja täiendavaid vahendeid, võib need leida lisaeelarvest," lisas Olenina.

Projekti ette valmistanud partneri Helen Sildna sõnul on selle otsuse tulemusel oht jääda ettevalmistuste kvaliteedis teistele alla, küll aga ei näe ta kärpes midagi traagilist.

"Ma ei oska kuidagi öelda tegelikult, mille põhjal seda infot peeti piisavaks või mitte, aga Euroopa Komisjoni dokumentidest lähtuvalt tegi selle analüüsi nii Tartu kui ka Narva. Konkreetselt see summa jah, ei oskaks ette kujutada, et neid tegevusi, mida tegelikult oodatakse, oleks võimalik ellu viia," ütles Sildna.

"Kui volikogu võrdles summat 2018 aasta eeltaotlusfaasiga ja sellest ju piisas, et miks mitte jätkata samas mahus, siis see töö on hoopis teise olemusega. Taotlus on vähe öeldud, see on 100-leheküljeline raamat. Eks need summad on ka Euroopa Komisjonil indikatiivsed, kui väga linn tahab panustada sellesse ja kui oluliseks seda enda jaoks peab."

Narva linnapea Tarmo Tammiste kommenteeris, et küsimus, kuivõrd see seab ohtu Narva kandideerimise kultuuripealinnaks, on umbes samasugune, et kas maja saab ehitada, kui selleks on vaid vundamendi raha. Ta lisas, et kindlasti on Narvale tegemist ka mainekahjuga. "Absoluutselt, ma ei kahtle üldse selles," lausus ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: