Tauno Vahter: ohtliku eneseabiraamatu müügilt korjamine Soomes näitab põhjanaabrite suuremat vastutust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Endine ortopeed ja traumatoloog Antti Heikkilä 2012. aastal.
Endine ortopeed ja traumatoloog Antti Heikkilä 2012. aastal. Autor/allikas: Soppakanuuna/Creative Commons

Peamisel raamatumüügihooajal on Soomes tõusnud suurimaks uudiseks mitte järjekordne elulugu, vaid eneseabiraamat, mille väiteid peetakse nii ohtlikuks, et kaks jaekaubandusketti korjasid selle suure surve tõttu müügilt.

Endise ortopeedi ja traumatoloogi Antti Heikkilä (snd 1946) raamatu "Ravimiteta elu" avaldas tänavu sügisel kirjastus Otava. Kui Eestis on kohati ülimalt jaburaid soovitusi nagu vähivastase supi retsepti ning lahtise luumurru homöopaatilist ravi soovitavad raamatud kahetsusväärselt tavalised, siis Soomes ilmub neid oluliselt vähem ja sellise raamatu ilmumine on tekitanud suure avaliku arutelu – liiatigi on Otava üks Soome mainekamaid kirjastusi, mis raamatuid avaldanud juba aastast 1890.

Millised on "Ravimiteta elu" väited, et need nii palju vaidlust on tekitanud? Kui juba mõnda aega on teada Heikkilä vastuseis antidepressantidele ja gluteenile, mida ta nimetab pika rea haiguste põhjustajaiks (mh skisofreenia, südamehaigused jms), siis kõige suurem probleem on tekkinud küsimustes seoses vähiraviga. Nii on Heikkilä raamatus väitnud, et C-vitamiin on tõhusam kui ükski spetsiifiline vähiravim ning et kolmandik Suurbitannias tsütostaatilist ravi saanud isikutest sureb komplikatsioonide tõttu, kuigi sellist statistilist näitajat tegelikult ei ole. Samuti on väidetud igasuguse teadusliku põhjenduseta, et kookosrasv ravib Alzheimerit, kuigi ainus selleteemaline uuring oli kookosrasva tootja sponsoreeritud ja teaduslikult alusetu. Küllaltki raske on ka midagi arvata väitest, et öeldud "halb sõna" muudab inimeste geeniehitust või soovitusest otsida meditsiiniinfot rohkem internetist.

Mõnes mõttes huvitavam kui raamat ise oli järgnenud diskussioon. Mitme kuu vältel on kirjutatud kriitilisi artikleid, juhitud tähelepanu selgetele vigadele ning vaieldud selle üle, kes vastutab. Soome aimekirjanduse autorite ühendus on öelnud, et selliste raamatute eksponeerimine tõmbab porri ka asjalike raamatute autorid ning neid ei tohiks müüa kõrvuti päris teadusega. Mitmed arstid avaldasid avalikult arvamust, et selle raamatu soovitused on inimese tervisele eluohtlikud. Raamatupoekett Akateeminen ning kirjastaja Otava on öelnud, et nende roll ei ole otsustada raamatu pädevuse üle. Kriitika on aga olnud suur ning reedel teatasid kaks suurt jaemüügiketti S-Ryhmä (mh Prisma) ja Kesko (K-Citymarket), et nad korjavad raamatu müügilt, kuigi seda ei olevat müüdud üldse kuigi palju.

Antud juhtum on huvitav just võrdlusperspektiivist Eesti turuga, kus enesetsensuuri on märksa vähem. Sarnaselt meil kuuldud argumentidele on ka Soomes mõnede poodide ja kirjastuse enda poolt rõhutud sõnavabaduse argumendile, kuid just teatud väidete räiguse tõttu on seda diskussioonis peetud põhjendatuks ohjeldada. Kuigi juhtumi lõplik lahendus pole käes, on reaktsiooni valulikkusest näha, et ühiskonna suhtumine ja ettevõtete vabatahtlik vastutuse võtmine on põhjanaabritel natuke suurem.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: