Poliitikutega seotud vaktsineerimisvastane raamat korjati Eestis müügilt

Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Autor/allikas: Toomas Huik/Eesti Meedia/Scanpix

Detsembri keskel ilmus eesti keeles itaalia autorite raamat "Vaktsineerida või mitte?". Raamat sisaldab terve rea teadlaste poolt kahtlasteks loetud väiteid, mistõttu raamatu ilmumise järel laekusid kaebused ja Rahva Raamat otsustas eestikeelse tõlke müügilt kõrvaldada. Raamatu avaldamisega seotud inimesed ning nende toetajad on internetis väljendanud usinalt pahameelt ja müüvad raamatut teistes kanalites (nt Apollo ketis ja interneti kaudu). Kogu juhtumiga on seotud rida rohkem ja vähem veidraid nüansse.

"Vaktsineerida või mitte?" on raamat, mille põhiautorid on itaallased Stefano Montanari ja Antonietta Gatti ning prantslane Serge Rader. Nende uurimuse lühikokkuvõte on see, et analüüsiti umbes 30 Euroopas levinud vaktsiini elektronmikroskoobi abil ning neist leiti erinevaid potentsiaalselt kahjulike ainete nanoosakesi. Autorite väitel on just see põhjus ning tõestus, miks vaktsiinid tekitavad autismi, allergiaid, hulgiskleroosi ja palju teisi tõsiseid asju. Kuna autorid on töötanud ülikoolide juures, on süüdistused väga tõsised ja esitatud asjaliku teaduse pähe.

Lähemalt vaadeldes selgub aga rida pehmelt öeldes kummalisi üksikasju. Esiteks avaldati uuringu tulemused ajakirjas International Journal of Vaccines and Vaccination. Kuigi ajakirjal on näiliselt asjaliku teadusajakirja nimi, kirjastab seda firma MedCrave, mida tuntakse raha eest teadusartiklite avaldajana. Siin pole tegemist korraliku eelretsenseeritud teadusajakirjaga, vaid väljaandega, mis müüb näilist tõsiseltvõetavust ja avaldab kõik, mille eest talle makstakse. Seetõttu tõsised teadusartiklite andmebaasid (nt PubMed) nende artikleid üldse ei kajasta.

Teine huvitav nüanss puudutab läbiviidud uurimuse metoodikat. Nimelt on uuring tehtud elektronmikroskoobi abil, mis suudab leida erinevate ainete imeväikeseid osakesi. Nii on tõestuseks esitatud fotomikrograafe alumiiniumist ja teistest elementidest, kuid seejuures on täiesti mööda vaadatud asjaolust, et tundliku seadmega uurides peabki vastavaid imeväikeseid koguseid leidma (populaarne näide on see, et igas inimeses leidab 2 milligrammi kulda, kuid siin on juttu tõeliselt mikroskoopilistest kogustest). Euroopa Ravimiamet ning British Medical Journal kinnitasid 2018 veebruaris, et sellise metoodika järgi uurides peabki vastava tulemuse saama, kuna tegu on niivõrd mikroskoopiliste kogustega, et need ei kujuta endast mingit ohtu ja pigem just tõestavad vaktsiinide kõrget puhtust. Kogu vaktsiinivastane kogukond internetis aga tervitas uuringut kui järjekordset tõestust suurte ravimifirmade vandenõust.

Asi läheb aga eriti huvitavaks, kui uurida ettevõtmise poliitilist tagamaad. Nimelt olid Gatti ja Montanari varem seotud Modena Ülikooliga, kes aga 2006 keelas neil kasutada ülikoolile kuuluvat elektronmikroskoopi sellisteks uurimusteks. Gatti ja Montanari leidsid nüüd endale ootamatuks liitlaseks Itaalia poliitiku Beppe Grillo, kes algatas internetis korjanduse, et Gatti ja Montanari saaksid endale osta isikliku elektronmikroskoobi umbes 375 000 euro eest. Konteksti mõistmiseks tuleb natuke selgitada, milliste üsna põrutavate seisukohtadega on muude seas esinenud Grillo ning tema kaaslased parteist Viie Tähe Liikumine: vaktsineerimine on väga halb ja tuleks kaotada, HIV ning AIDS on ravimifirmade väljamõeldis, vaktsineerimine võib tekitada homoseksuaalsust jms.

Niisiis on tegu ka äärmiselt poliitilise ettevõtmisega, vahepeal jõudsid autorid ka Grilloga tülli minna, aga nüüd on taas liitlased. Õli valas kõvasti tulle see, et veebruari lõpus viis majanduspolitsei ära Gatti ja Montanari arvutid ning asjaosalised kaebasid igale poole, et tegu on ravimifirmade kättemaksuga, samas viidati mikroskoobi ostuga seotud segastele rahaasjadele ning kõik vandenõuteooriad said kõvasti hoogu juurde.

Sama põnevaks läheb juhtum siis, kui vaadata, kes on seotud raamatu eesti keeles avaldamise ja levitamisega. Kirjastajaks märgitud OÜ Südailm on registreeritud tänavu kevadel ning selle juhiks on Liis Ellert, kes on seotud ka poliitilise liikumisega Eesti Ellujäämise Kogukond, kes sai 2017 valimistel Tallinnas 0,1 % häältest. Ta on korduvalt sõna võtnud portaalis Telegram ning rääkinud mh kaugloetavate elektriarvestite kiirguse ohtlikkusest ning on samal põhjusel uue põlvkonna 5G mobiilivõrkude vastu.

Kui raamat juba esimese päeva lõpuks Rahva Raamatu letilt ära korjati, puhkes kohe sotsiaalmeedia vastavatel lehekülgedel äge pahameel. Peale Telegramis ilmunud artikli tõstatus teema mitmetel vaktsiinivastaseid ja alternatiivravimeetodeid koondavatel lehekülgedel nagu "Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühing", "Ravimite ja vaktsiinide kõrvaltoimed" jpt.

Torkab silma, et paljud neil lehekülgedel tegutsevad inimesed on olnud aktiivsed ka MMSiga seotud teemadel ning sellega seoses uudistesse jõudnud. Pahameelt raamatu ärakorjamise osas on avaldanud ka mõned teised poliitiliselt seotud isikud, nt uue Elurikkuse Erakonna aktivist Enn (Atma) Kaljo, kes jagab postitusi, kus vähki ravitakse papaia ja soodaga, diabeeti õli-rõikapuuga, müües ise ka mumiovaiku ja selgitades, et leukeemiat tekitavad vaktsiinid. Enn Kaljo on varem propageerinud uriiniteraapiat ja kavandanud reisi maakera sisemusse. 

Mõnes grupis on juba väljendatud muret, et järgmisena võidakse MMSi näite varal keelata nende leheküljed ning tuleks hakata andmeid kopeerima, samuti on uuritud võimalusi leida raha ja laboreid, et tõestada Eestis kasutatavate vaktsiiinide ohtlikkust.

Nii on meil korraga päevakorda kerkinud kaks põhimõttelist küsimust: kas potentsiaalselt ohtlike väidetega raamatud tuleks teatud juhul müügilt korjata (ning kus on ohu piir) ja kas meile on tekkinud esimesed erakonnad, kelle puhul vaktsineerimisvastasus on ametlik osa valimisplatvormist? 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: