Vandeadvokaat Ants Nõmper: järelvalveasutuste käed jäävad esoteerikaraamatute puhul lühikeseks

Kirjastaja Tauno Vahter tõstis ERR kultuuriportaalis sel nädalal teema esoteerikaraamatute erandlikust populaarsusest Eestis ning sellest, kuivõrd paljud neist võivad kahjustada kergeusklike lugejate tervist halbade nõuannetega. "Terevisioon" küsis sel teemal kommentaari vandeadvokaat Ants Nõmperilt.

Kuidas reguleerida esoteerikaraamatute väljaandmist ja piirata tervisele kahjulike õpetuste levi, küsis saatejuht Liisu Lass.

"Tegelikult on valdkond reguleeritud juba 1990ndate algusest," vastas Ants Nõmper. "Meil on rahvatervise seadus, mis ütleb, et ebaõigete veendumuste ja ideede, mis teiste inimeste tervist kahjustavad, on keelatud. Aga nagu tihti juhtub, seadus on paberil, aga ta ei jõustu."

Nõmperi sõnul on organisatsioonid, mis peaksid asjaga tegelema, aga ilmselgelt on järelvalveorganisatsioonide nagu tervisekaitse prioroteedid kuskil mujal.

"Arvestades, kui palju infot liigub, ja kui lihtne on raamatuid välja anda, siis järelvalve käed jäävad lühikeseks," nentis Nõmper.

Kes siis ikkagi vastutab? "Kirjastus vastutab," sõnas Nõmper, "kui kirjastus avaldaks pommitegemise raamatu, siis ta ka vastutaks. Tervisega on natuke keerulisem. Kui inimene ise ennast ravib, on ta ise süüdi. Keerulisem on, kui ta oma last ravib."

Nõmper tõdes, et esimesed märgid tervistkahjustava teabe levimise tõkestamisest siiski on. "See, et terviseamet MMSi lehekülje maha võttis, näitab, et nad tegutsevad õiges suunas."

Nõmper nõustus esoteerikakirjanduse populaarsuse põhjuste otsimisel Tauno Vahteriga, kes kultuuriportaalis tõi välja üleminekuaja probleemi, kus infopuuduse järel võetakse kohe omaks igasugune nn. info.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: